Насловна / Author Archives: Даниела Младеновска (page 4)

Author Archives: Даниела Младеновска

Feed Subscription

Предвидуваа дека до 2020 година сите нови автомобили ќе имаат хибриден погон, но, реалноста ги дематираше

Предвидуваа дека до 2020 година сите нови автомобили ќе имаат хибриден погон, но, реалноста ги дематираше

Со оглед на количината вести кои секојдневно стигнуваат за електричните автомобили, нема причина за сомневање во прогнозите дека до средината на следната деценија тие ќе доминираат. Но, неодамнешната статија објавена од страна на Vice потсетува дека стручњаците своевремено предвиделе дека до ...

повеќе »

Massive Attack за намалување на емисиите на јаглерод диоксид во текот на концертите и турнеите

Massive Attack за намалување на емисиите на јаглерод диоксид во текот на концертите и турнеите

Roadmap to Super Low Carbon Live Music, е извештај или вид на прирачник кој ги претставува можностите на музичката индустрија да иновира и активно да се бори против климатските промени, соопшти музичката група Massive Attack најавувајќи ги своите заложби за ...

повеќе »

Прекрасен мост кој спојува два континенти и руши рекорди

Прекрасен мост кој спојува два континенти и руши рекорди

„Изградбата на мостот „Чанакале 1915“, кој преку мореузот Дарданели ќе ги спојува Азија и Европа, се ближи кон својот крај“, јавуваат турските медиуми. Последниот сегмент долг 48 метри, широк 45 метри и тежок 700 тони, неодамна е веќе доставен на ...

повеќе »

Апликација за споредување на енергетската ефикасност при купување на апарати за домаќинство

Апликација за споредување на енергетската ефикасност при купување на апарати за домаќинство

Откако на почетокот на март годинава, Европската унија ги измени ознаките за потрошувачка на енергија кај апаратите за домаќинство, од почетокот на месецов направена е промена и кај ознаките на светилките. Од 1-ви септември во online продажбата енергетските ознаки ќе мора ...

повеќе »

Huawei закажа глобална објава за 21-ви октомври

Huawei закажа глобална објава за 21-ви октомври

Компанијата Huawei закажа нова објава на производи за 21-ви октомври, а настанот ќе се одржи во Виена. Huawei не објави кои производи ќе бидат промовирани на споменатиот датум. Поканата која ја добиле медиумите, вклучува и мобилен телефон, што укажува дека е ...

повеќе »

Покривот на студенстски дом во Виена ќе биде живеалиште за 200.000 пчели

Покривот на студенстски дом во Виена ќе биде живеалиште за 200.000 пчели

Дека големите градови се привлечни живеалишта за пчелите, веќе долга низа години покажуваат примерите како градот Виена. Меѓутоа, пчелите да живеат во студенстски дом е сосема нов пристап. Оваа есен пет пчелни заедници ќе бидат пречекани од студентите во студентскиот ...

повеќе »

Враќање на Renault 4, но веќе нема да биде евтин

Враќање на Renault 4, но веќе нема да биде евтин

Renault 4 некогаш бил рекламиран како евтин автомобил со големи можности. Но, во иднина тој ќе добие сосема нова улога. Новиот Renault 4, ќе ја носи ознаката 4ever, ќе биде претставен во 2025 година, и се разбира ќе има електричен погон. ...

повеќе »

Дали повластените тарифи веќе излегуваат од игра?

Дали повластените тарифи веќе излегуваат од игра?

Повластените тарифи (feed-in tariffs) одиграа значајна улога во растот на капацитетите на обновливи извори на енергија на многу енергетски пазари, но веќе има сериозни индиции дека „акциите“ на овој важен механизам за поддршка веќе почнуваат да паѓаат. Според тоа, за ...

повеќе »

Facebook и Ray-Ban направија нови паметни очила

Facebook и Ray-Ban направија нови паметни очила

Двете компании заеднички работеле на изработка на новите паметни очила, под името Ray-Ban stories. Новите паметни очила потсетуваат на Snapchat Spectacles и имаат три различни дизајни на рамките – Wayfarer, Round i Meteor. Првиот човек на Facebooka, соопшти дека тие пружаат многу ...

повеќе »
Scroll To Top