Насловна / Фото/Видео

Категорија: Фото/Видео

Feed Subscription

Отворена изложбата „Жени во занаетчиство“(ФОТО)

Отворена изложбата „Жени во занаетчиство“(ФОТО)

Уникатни изработки од 30-тина жени занаетчии се поставени на изложбата насловена „Жени во занаетчиство“, која следниве два дена ќе биде отворена во Кабинетот на претседателот, по повод Деновите на занаетчиството. Изложбата е под покровителство на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓорѓиевска, ...

повеќе »

Отворена изложбата на Димитар Кондовски (ФОТО)

Отворена изложбата на Димитар Кондовски (ФОТО)

На синоќешното отворање на изложбата на Димитар Кондовски, еден од најзначајните македонски современи сликари, Даут пашин амам беше полн. Изложени се 95 дела, од кои само пет се позајмени од други места, а останатите 90 се на семејството, при што ...

повеќе »

Со месеци одрони на автопатот Миладиновци – Штип

Со месеци одрони на автопатот Миладиновци – Штип

Одроните на автопатот Миладиновци – Штип се уште не се расчистени. Ова е најновиот автопат во државата, пуштен во употреба во 2019-та година. Веќе со месеци поради големи одрони автопатот е небезбеден за патниците. Карпите зафаќаат половина од патот и ...

повеќе »

Васе Аманито: Да се соживееш со објектот, да го почувствуваш амбиентот, да ја следиш светлината

Васе Аманито: Да се соживееш со објектот, да го почувствуваш амбиентот, да ја следиш светлината

Васе Аманито Петровски, архитектонски  фотограф (1981 г.) повеќе од 20 години работи во полето на визуелни уметности, а во последните 15 години главен домен му е фотографијата. Црпи инспирација од работите околу себе и постојано е во потрага по нови ...

повеќе »

Кога ќе открете симпатични врати – the Doors of London

Кога ќе открете симпатични врати – the Doors of London

Дали некогаш сте прошетале низ градот и сте забележале врата која е толку симпатична што едноставно морате да се фотографирате пред неа? На фотографката Бели Фоксвел тоа често и се случувало и одлучила од тоа да направи хоби што ќе ...

повеќе »

Селото Патишка Река, снегот и ловџиите

Селото Патишка Река, снегот и ловџиите

На околу 35 километри од Скопје, во областа Торбешија, се наоѓа планинското село Патишка Река кое има има 579 жители. Селото е сместено на 1.243 метри надморска височина (неговата највисока точка) на планината Караџица. Тоа со кое плени ова село ...

повеќе »

Уметник од Санкт Петербург – динамика на човечкото тело со скулптурална естетика

Уметник од Санкт Петербург – динамика на човечкото тело со скулптурална естетика

Вадим Штајн е повеќеслоен уметник со седиште во Санкт Петербург. Неговото искуство вклучува видео, скулптура, графички дизајн и театар. Сите овие искуства се провлекуваат во неговите зачудувачки фотографии, кои ја отсликуваат динамиката на човечкото тело со речиси скулптурална естетика. Неговото ...

повеќе »

Мароканската долина Сус: Каде на дрвјата „растат“ кози (ВИДЕО)

Мароканската долина Сус: Каде на дрвјата „растат“ кози (ВИДЕО)

Мароко е земја на живописни глетки и звуци. Од вкусна кујна до шарени пазари на отворено, земјата е привлечна за секое од петте сетила. Во југозападниот дел на Мароко, во долината Сус, посетителите се почестени со еден од најединствените спектакли ...

повеќе »

Конечно луѓето во Англија се враќаат на работа (фото)

Конечно луѓето во Англија се враќаат на работа (фото)

Фотографот Енди Хол за „Гардијан“ го фотографирал Лондон додека луѓето постепено се враќаат во своите канцеларии. Ограничувањата на планот Б во Англија укинати се на 26 јануари. Градот е полн со рекламна табли што ги охрабруваат луѓето да се вратат ...

повеќе »
Scroll To Top