Насловна / Хортикултура

Категорија: Хортикултура

Feed Subscription

Да се потсетиме на важноста на зеленилото во градовите

Да се потсетиме на важноста на зеленилото во градовите

Во целост го пренесуваме текстот на проф. Кирил Сотировски, Декан на Факултетот за шумарски науки, пејзажна архитектура и екоинженеринг „Ханс Ем“, објавен на порталот doma.edu.mk.   Кризата предизвикана од Ковид-19 пандемијата е многуслојна и за жал или за среќа, ги ...

повеќе »

Растенија кои ефикасно го прочистуваат воздухот во вашиот дом

Растенија кои ефикасно го прочистуваат воздухот во вашиот дом

Има растенија кои најдобро ќе ги отстранат штетните материи од воздухот во вашиот дом, но важно е и како ќе се распоредат во просторот за да се постигне најдобар ефект. Голем број на растенија апсорбираат честички што го загадуваат нашиот ...

повеќе »

Охридскиот Микеланџело кој секојдневно го разубавува градот

Охридскиот Микеланџело кој секојдневно го разубавува градот

Кадри Селман, роден 1961 година во Охрид, е човекот кој од централното градско подрачје прави вистинска бајка, пишува порталот ohridnews.com. Вработен во Охридски Комуналец, Кадри секој ден го дотерува и обликува зелениот појас на градскиот плоштад и кејот на начин ...

повеќе »

Добре дојде на летото во вашиот двор

Добре дојде на летото во вашиот двор

Ако имате среќа да имате двор или мала градина која е во ваша сопственост, сигурно ќе сакате да уживате во сонцето и свежиот воздух во него во наредните летни месеци. Прашање е дали вашата градина изгледа како место што ветува ...

повеќе »

Лаванда – внесете мирис на Медитеранот во својот дом

Лаванда – внесете мирис на Медитеранот во својот дом

Ако ова лето не сме во можност да отидеме на брегот на Медитеранот, можеме градината да ја оплемениме со неговите мириси и засадиме лаванда. Лавандата внесува слаткаст, јак и препознатлив мирис на Медитеранот во градината. Зимзелено растение, кое на исто ...

повеќе »

Во Општина Аеродром почнува изградбата на паркот „Бојмија“

Во Општина Аеродром почнува изградбата на паркот „Бојмија“

Од Општина Аеродром соопштуваат: „Во населбата Острово почнува изградбата на паркот „Бојмија“, кој ќе претставува модерен урбан хортикултурно уреден простор со високи естетски карактеристики. Паркот ќе биде лоциран во непосредна близина на училиштето „Браќа Миладиновци“, а ќе се протега на ...

повеќе »

Едно стебло е цела шума, најголем индиски орев на светот (видео)

Едно стебло е цела шума, најголем индиски орев на светот (видео)

Во Натали, главниот град на бразилската држава Северен Рио Гранде или Rio Grande do Norte, на брегот на Атланскиот океан, расте едно неверојатно дрво. Само едно стебло на индиски орев покрива површина од 8.500 метри квадратни, практично самото дрво претставува ...

повеќе »

Зелени растенија идеални за спални соби

Зелени растенија идеални за спални соби

Често може да се слушне дека растенија не треба да се чуваат во спална соба, бидејќи поради фотосинтезата го „крадат“ кислородот. Но, експертите велат дека постојат украсни растенија, кои всушност се „прочистувачи“ на просторот. Имено тие растенија на ефикасен и ...

повеќе »

Шарени цвеќиња за уникатни и најубави двор и тераса

Шарени цвеќиња за уникатни и најубави двор и тераса

Дали сакате градина постојано исполнета со цвеќиња? Со вистинската комбинација на растенија, може да го постигнете токму тоа – градина што живее и фасцинира цела година! Петунии и бегонија станаа стандард и основа на шарен балкон, сите ги имаат и ...

повеќе »
Scroll To Top