Насловна / Author Archives: Даниела Младеновска (page 20)

Author Archives: Даниела Младеновска

Feed Subscription

Еуро 7 ќе ги опфаќа и честичките кои настануваат при кочењето

Еуро 7 ќе ги опфаќа и честичките кои настануваат при кочењето

Ултра фините честички кои настануваат со трошење на плочките кај кочниците, за прв пат ќе бидат опфатени со уредбата на Европската унија за ограничување на штетните емисии од возилата, со цел намалување на нивоата на штетни честички во урбаните средини. ...

повеќе »

Иднината на храната: Генетски модифициран домат за повеќе витамин Д

Иднината на храната: Генетски модифициран домат за повеќе витамин Д

Со оглед дека витаминот Д е особено важен за заштита на здравјето, научниците од центарот John Innes,  се обиделе да осмислат намирница која по пат на генетска модификација ќе стане побогата со витамин Д. Резултатот е генетски модифициран домат, исклучитело богат ...

повеќе »

На аеродромот во Виена, пуштена во погон најголемата соларна електрана во Австрија

На аеродромот во Виена, пуштена во погон најголемата соларна електрана во Австрија

Flughafen Wien Group, кој управува со виенскиот аеродром, објави дека ја изградил најголемата соларна електрана во Австрија. Престолнината на Австрија сака да достигне климатска неутралност веќе во 2040 година, десет години претходно од ЕУ. Сообраќајната инфраструктура е еден од најголемите ...

повеќе »

Грција се подготвува за исклучувања на електричната енергија, во случај на криза со рускиот гас

Грција се подготвува за исклучувања на електричната енергија, во случај на криза со рускиот гас

Владата на Грција подготвува план за вонредни ситуации за заштеда на енергија и исклучување на електричната и другите видови енергија во случај на целосен или подолг прекин на испораките на природен гас од Русија. Вонредните исклучувања на струјата во работните ...

повеќе »

Словенија ја поддржа изградбата на контроверзната хидроелектрана „Мокрице“, поради енергетската криза

Словенија ја поддржа изградбата на контроверзната хидроелектрана „Мокрице“, поради енергетската криза

„Хидроелектраната „Мокрице „ќе биде важен фактор за зелената транзиција во Словенија“, соопшти компанијата Hidroelektrarne na spodnji Savi (HESS), откако му дала поддршка на овој проект. Сепак, ќе мора да бидат спроведени сите мерки препорачани во Студијата за влијанието врз животната средина, ...

повеќе »

Во 2023 година, SpaceX ќе го лансира најтешкиот сателит во историјата

Во 2023 година, SpaceX ќе го лансира најтешкиот сателит во историјата

Компанијата SpaceX, планира наредната година со помош на својата ракета Falcon Heavy, да го лансира најтешкиот комерцијален геостационарен сателит во историјата. Претходно овој месец, компанијата EchoStar соопшти дека производителот на сателити Maxar Technologies ја одложил испораката на сателитот Jupiter-3, кој требаше да биде ...

повеќе »

Загадувањето на воздухот годишно убива 9 милиони луѓе

Загадувањето на воздухот годишно убива 9 милиони луѓе

Влијанието на загадувањето врз глобалното здравје сеуште е многу посериозно од влијанието на војните, тероризмот, маларијата, сидата, туберкулозата, дрогата и алкохолот. Според најновиот глобален извештај, загадувањето на воздухот годишно резултира со предвремена смрт на речиси 9 милиони луѓе, а стручњаците ...

повеќе »

Објавени се победниците на eVolo Skyscraper Competition

Објавени се победниците на eVolo Skyscraper Competition

Објавени се победниците на овогодишното eVolo натпреварување за проектни решенија за облакодери  (eVolo Skyscraper Competition). Покрај кули за контрола на климата и облакодери отпорни на цунами, како и кула за производство на храна, на натпреварувањето се презентирани бројни револуционерни идеи ...

повеќе »

Најавена изградба на нови ветерни електрани од 150GW во Северното море

Најавена изградба на нови ветерни електрани од 150GW во Северното море

Четири земји од ЕУ – Белгија, Данска, Германија и Холандија, планираат изградба на ветерни електрани на море со капцитет од 150GW, до 2050 година. На самитот во Есбјерг, Данска, највисоките официјални претставници на четирите земји и претседателката на Европската комисија Ursula ...

повеќе »
Scroll To Top