Насловна / Author Archives: Даниела Младеновска (page 10)

Author Archives: Даниела Младеновска

Feed Subscription

Lego направи Toyota Supra во природна големина и со електричен погон

Lego направи Toyota Supra во природна големина и со електричен погон

Toyota Supra е најмоќниот спортски автомобил на овој јапонски производител, но една Supra e направена на посебен начин и од друга компанија. Станува збор за Lego, кој направи Toyota Supra во природна големина и која е возможно да се вози. ...

повеќе »

Нов хиперавтомобил на Bugatti

Нов хиперавтомобил на Bugatti

Со лимитирана серија од само 40 возила, новиот хиперавтомобил на брендот Bugatti ќе се појави на пазарот до 2024 година, и ќе чини 4,7 милиони УСД. По само една година од иницијалниот дизајн, францускиот производител го воведувa својот екпериментален болид ...

повеќе »

Лука Дончиќ има луксузна, но истовремено и одржлива куќа во Далас

Лука Дончиќ има луксузна, но истовремено и одржлива куќа во Далас

Неверојатниот 22 годишен словенечки кошаркар, еден од најдобрите играчи на денешницата Лука Дончиќ, кој го продолжи договорот со Dallas Mavericks на пет години за 202 милиони УСД, е апсолутна ѕвезда во Далас. Во Тексас се толку опседнати со него, што ...

повеќе »

Samsung ја претстави новата колекција паметни часовници Galaxy Watch4

Samsung ја претстави новата колекција паметни часовници Galaxy Watch4

Покрај новите паметни телефони Galaxy Z Fold3 и Galaxy Z Flip3, Samsung  ја претстави и најновата генерација на паметни часовници Galaxy Watch4 и Galaxy Watch4 Classic. Новите паметни часовници се опремени со Wear OS оперативен систем, создаден со заедничка соработка ...

повеќе »

САД отвора истрага за автопилот системот во возилата на „Тесла“

САД отвора истрага за автопилот системот во возилата на „Тесла“

Од јануари 2018 година, регистрирани се 11 сообраќајни незгоди во кои моделите на „Тесла“ биле одговорни, а во кои учествувале две или повеќе возила. Во споменатите сообраќајни несреќи биле повредени 17 лица, а едно лице смртно страдало. Американските регулатори за ...

повеќе »

Словенија ги забранува котлите на мазут и јаглен од 2023 година

Словенија ги забранува котлите на мазут и јаглен од 2023 година

Новиот Закон за промоција на користењето на обновливите извори на енергија, воведува забрана за користење на котли за греење на мазут и јаглен од 2023 година, двегодишен рок за издавање на дозволи за нови електрани, како и изменети правила за ...

повеќе »

Објавена листата на најдобри светски ареодроми за 2021 година

Објавена листата на најдобри светски ареодроми за 2021 година

Меѓународниот аеродром Hamad во Доха, Катар е на првото место на листата на најдобри аеродроми на светот за 2021 година. Оваа листа секоја година ја објавува британската консултантска компанија за рецензирање и рангирање на светските авиопревозници и аеродроми Skytrax. Hamad ...

повеќе »

„Пентагон“ експериментира со вештачка интелигенција која ќе може да ги предвиди настаните

„Пентагон“ експериментира со вештачка интелигенција која ќе може да ги предвиди настаните

Американската војска тестира експериментална мрежа на вештачка интелигенција, која ќе може да ги предвиди важните настани, и тоа неколку дена пред да се случат. Серијата тестови кои ги спроведува американската војска се нарекува „Глобален експеримент на доминација на информациите  (Global ...

повеќе »

Мегапроект од 200 милиони евра: Кампусот на Rimac Automobili ќе го гради домашна компанија

Мегапроект од 200 милиони евра: Кампусот на Rimac Automobili ќе го гради домашна компанија

Rimac Automobili започнуваат да го градат својот кампус во Керестинац, кој со околу 200.000 квадратни метри вкупна површина и 95.000 квадратни метри работна површина, e една од најголемите градежни и финансиски инвестиции во Хрватска. Изведувач на работите е компанијата Facies ...

повеќе »
Scroll To Top