Насловна / Ентериери

Категорија: Ентериери

Feed Subscription

Лесен и проѕирен ентериер со современи дизајнерски парчиња со потпис

Лесен и проѕирен ентериер со современи дизајнерски парчиња со потпис

Да се прошетаме низ ентериер на куќа во Штудгард, Германија, проектиран и изведен од архитектонското биро „Конструкта“ од Скопје, во период на пандемија, кога не беше можно да се посети објектот, директно да се контактира со инвеститорите, да се види ...

повеќе »

Стан во поткровје за млад брачен пар во Тракај, Литванија

Стан во поткровје за млад брачен пар во Тракај, Литванија

На југоистокот на Литванија, во градот Тракај, познат по истоимениот замок од 14 век, во поткровје на зградата проектиран е ентериер за млад брачен пар, потпишан од архитектонското биро Rimartus. Овој простор е со површина од 102 квадратни метри, а ...

повеќе »

Необичен и смел мебел коj прави револуција во внатрешното уредување

Необичен и смел мебел коj прави револуција во внатрешното уредување

Добро познато е дека изборот на удобно седење во домот игра голема улога во квалитетот на живот, но и во естетскиот дел и целокупниот дизајн. Вистинскиот избор на комбинирање може да претставува главен акцентен момент во еден ентериер, да создава ...

повеќе »

Стан во кула Skyline, Белград – поттик за преиспитување на станбената изградба

Стан во кула Skyline, Белград – поттик за преиспитување на станбената изградба

Што е тоа добар стан? Додека Белградската школа на домување имаше јасни правила и критериуми во однос на организацијата и употребната вредност на станот, современата архитектонска практика се најде во криза без јасна насока, идеја и идентитет, пишува Градња.рс. Денес ...

повеќе »

Хотел во Виетнам каде гостите се чувствуваат како дома

Хотел во Виетнам каде гостите се чувствуваат како дома

Сместен веднаш од другата страна на улицата, спроти катедрала во готски стил, хотелот во виетнамскиот град Да Нанга е дел од брендот Bare Boutique Stays и нуди посебен вид на сместување. Интересна комбинација на локација и архитектура создава безбеден простор ...

повеќе »

Желбата на инвеститорот беше да се создаде стан којшто ќе биде динамичен

Желбата на инвеститорот беше да се создаде стан којшто ќе биде динамичен

Станот ентериерно уреден од тимот архитекти на Биро Проект е трособен со специфична дневна соба која се развива по должина и две спални соби со директен влез од дневниот престој. Северната ориентација и длабочината на просторот создаваа недоволно пријатен и ...

повеќе »

Во ентериер во Сочи повторно актуелните 70-ти и минимализмот

Во ентериер во Сочи повторно актуелните 70-ти и минимализмот

Со исклучителните дизајнерски потези создаден е интригантен спој на повторно актуелните 70-тите и минимализмот во ентериерот на куќа во Сочи, на руското биро AM House Artem Babayants Architects. Ентериерот на куќата од 250 квадратни метри е проектиран на две нивоа ...

повеќе »

Фитнес-столовите овозможуваат да седите, а притоа да се здобивате со здравствени бенефити

Фитнес-столовите овозможуваат да седите, а притоа да се здобивате со здравствени бенефити

Многу долго и детално истражував за здрав начин на живеење, а деценискиот труд го крунисав со објавување на книгата „Првата биорегулација“. За жал, поради обемот на материјата, во книгата сосем малку спомнувам за еден скриен, подмолен, моќен и сеприсутен извор ...

повеќе »

По темелното реновирање, најголeмиот хотел на поранешна Југославија повторно отворен

По темелното реновирање, најголeмиот хотел на поранешна Југославија повторно отворен

Најголемиот хотел во поранешна Југославија, „Бриони“ повторно ги отвори вратите за своите гости, после повеќемилионски вложувања во реновирање. Хотелот со 230 соби е елегантно модернистичко здание во сред борова шума и со прекрасен поглед на Јадранот. Отворањето на хотелот на ...

повеќе »
Scroll To Top