Насловна / Екологија / Енергетска Ефикасност

Категорија: Енергетска Ефикасност

Feed Subscription

Австралија ја создаде најефикасната соларна ќелија во историјата, без да користи сребро

Австралија ја создаде најефикасната соларна ќелија во историјата, без да користи сребро

Една австралиска соларна компанија ја разви најефикасната комерцијална соларна ќелија со ефикасност од 25.54 % (сегашен рекорд 25.26 %). Резултатите се тестирани и верификувани од страна на Институтот за истражување на соларна енергија  „Хамелин“ во Германија.  Компанијата која стои зад ...

повеќе »

ЕБОР ги претставува резултатите од програмата за финансирање на енергетската ефикасност на Западен Балкан

ЕБОР ги претставува резултатите од програмата за финансирање на енергетската ефикасност на Западен Балкан

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), во вторник на 28.09.2021 година, ќе ја одржи т.н GEFF Award Ceremony за Западен Балкан. Настанот ќе биде одржан  online, а ќе биде достапен преку пренос во живо на порталот Balkan Green Energy ...

повеќе »

Макрон го претстави новиот субербрз и еколошки воз

Макрон го претстави новиот субербрз и еколошки воз

Францускиот претседател Емануел Макрон, во петокот (17.09) ја претстави макетата на новиот еколошки супербрз воз на наредната генерација од познатите француски возови со голема брзина TGV (Train à Grande Vitesse). Првиот  TGV започна да сообраќа пред четири децении. На презентацијата одржана ...

повеќе »

Апликација за споредување на енергетската ефикасност при купување на апарати за домаќинство

Апликација за споредување на енергетската ефикасност при купување на апарати за домаќинство

Откако на почетокот на март годинава, Европската унија ги измени ознаките за потрошувачка на енергија кај апаратите за домаќинство, од почетокот на месецов направена е промена и кај ознаките на светилките. Од 1-ви септември во online продажбата енергетските ознаки ќе мора ...

повеќе »

Изградбата на гасоводот „Северен тек 2“ е целосно завршена

Изградбата на гасоводот „Северен тек 2“ е целосно завршена

„На утринскиот оперативен состанок во „Гаспром“, претседателот на Управниот одбор Алексеј Милер соопшти дека изградбата на гасоводот е целосно завршена вчера во 8:45 часот по московско време“, се вели во соопштението што го пренесува „Росијскаја газета“. Се очекува гасоводот да ...

повеќе »

Грција: Поисплатливо е да се вложува во енергетски задгруги, отколку да се чуваат парите во банка

Грција: Поисплатливо е да се вложува во енергетски задгруги, отколку да се чуваат парите во банка

„Референтните каматни стапки се многу ниски, па чувањето пари во банка е неисплатливо“, велат од енергетските задруги или заедници ширум Европа, кои стартуваат проекти за изградба на мали соларни електрани и им даваат множност на граѓаните да остварат добивка за ...

повеќе »

Словенија ги забранува котлите на мазут и јаглен од 2023 година

Словенија ги забранува котлите на мазут и јаглен од 2023 година

Новиот Закон за промоција на користењето на обновливите извори на енергија, воведува забрана за користење на котли за греење на мазут и јаглен од 2023 година, двегодишен рок за издавање на дозволи за нови електрани, како и изменети правила за ...

повеќе »

Словенија ја поттикнува изградбата на нискоенергетските семејни куќи и јавни згради

Словенија ја поттикнува изградбата на нискоенергетските семејни куќи и јавни згради

Словенија веќе со години работи во област која ние се` уште не сме ја започнале – поттикнување на изградба на нискоенергетски куќи и згради за физички лица, компании но и за јавни намени. Во програмата за користење на словенечкиот Фонд ...

повеќе »

БиХ: Секторска стратегија за долгорочна енергетска обнова на згради до 2050 година

БиХ: Секторска стратегија за долгорочна енергетска обнова на згради до 2050 година

Владата на Федерацијата Босна и Херцеговина, донесе одлука за изработка на Секторска стратегија за долгорочна обнова на зградите во БиХ до 050 година. Станува збор за стратешки документ кој се базира на трошковно ефикасен пристап во реконструкцијата на зградите. Оваа ...

повеќе »
Scroll To Top