Насловна / Author Archives: Даниела Младеновска (page 6)

Author Archives: Даниела Младеновска

Feed Subscription

Турција гради нуклеарка во трусно подрачје – дали тоа може да предизвика проблеми?

Турција гради нуклеарка во трусно подрачје – дали тоа може да предизвика проблеми?

Разорниот земјотрес кој ги погоди Турција и Сирија, повторно ја покрена расправата за безбедноста на нуклеарната електрана во изградба Akkuyu, која што се гради на турскиот јужен брег на Средоземното море.  Оваа локација е на околу 394 километри од епицентарот ...

повеќе »

Градовите во Хрватска ќе добијат 33.000 нови садници дрвја

Градовите во Хрватска ќе добијат 33.000 нови садници дрвја

Хрватскиот „Фонд за заштита на животната средина и енергетска ефикасност“ најави дека во озеленувањето на градовите во оваа држава ќе инвестира 11 милиони евра преку 46 проекти со кои ќе се кофинансираат активности за адаптација на климатските промени. „Нашата цел ...

повеќе »

Албанија ја доби првата пловечка соларна електрана на Западен Балкан

Албанија ја доби првата пловечка соларна електрана на Западен Балкан

Компанијата Statkraft на акумулацијата на својата хидроцентрала „Бања“ во Албанија постави пловечка фотонапонска постројка од 2MW, која се состои од четири еднакви делови. Изведувач беше компанијата Ocean Sun. Не сметајќи ги неколкуте пилот проекти во Турција, ова е единствената таква електрана во ...

повеќе »

Електричниот Volkswagen Golf наскоро ќе биде најавен со концепт

Електричниот Volkswagen Golf наскоро ќе биде најавен со концепт

Volkswagen наскоро има намера да го претстави концептот со кој ќе го најави пристигнувањето на целосно електричниот модел на Golf, а нешто подоцна и неговата помоќна верзија GTI. После 14 години минати на врвот на листата на најпродавани автомобили во Европа, ...

повеќе »

Европската Комисија сака „чисти“ градски автобуси од 2030 година

Европската Комисија сака „чисти“ градски автобуси од 2030 година

Европската Комисија предложи сите нови градски автобуси од 2030 година, да имаат нулта емисии на стакленички гасови, како и намалени емисии за 90% кај новите камиони до 2040 година. Овој предлог треба да придонесе кон зацртаната цел на Европската унија ...

повеќе »

Ова е првата јахта направена со 3D печатач: Нулта емисии и речиси неограничен домет

Ова е првата јахта направена со 3D печатач: Нулта емисии и речиси неограничен домет

Дизајнерот Jozeph Forakis го претстави првиот концепт на суперјахта направена со помош на 3D печатач. Јахтата наречена Pegasus е долга 88 метри и има рефлектирачки „соларни крила“ кои овозможуваат да има речиси неограничен домет без емисии на гасови. Идејата за оваа футуристична ...

повеќе »

Европски престолнини на културата за 2023 година

Европски престолнини на културата за 2023 година

Порталот Timeout ги презентира знаменитостите на европските престолнини на културата за оваа година. Станува збор за градовите: Веспрем во Унгарија, Темишвар во Романија и Елефсина во Грција. Европските престолнини на културата, се бираат од страна на Европската комисија, и тоа ...

повеќе »

На Арктикот пронајдена пластика и друг отпад од целиот свет

На Арктикот пронајдена пластика и друг отпад од целиот свет

Пластичниот отпад е глобален проблем кој не ги штеди ни најоддалечените области. Според студијата од часописот Frontiers in Marine Science, на Арктикот буквално може да се најде отпад од целиот свет. Проценката вклучувала отпад кој се наоѓал на крајбрежјето на Spitsbergen а ...

повеќе »

Меѓународниот состанок за создавање гасен центар во Турција, одложен поради земјотресот

Меѓународниот состанок за создавање гасен центар во Турција, одложен поради земјотресот

Меѓународниот состанок за воспоставување на гасен центар во Турција, на кој е предвидено учество на земји потрошувачи и испорачатели на гас, и кој требаше да биде одржан на 14-ти и 15-ти февруари во Истанбул, е одложен поради земјотресот кој ги ...

повеќе »
Scroll To Top