Насловна / Вести

Категорија: Вести

Feed Subscription

Нова нуклеарна ракета која може да стигне на Марс за еден месец

Нова нуклеарна ракета која може да стигне на Марс за еден месец

Неодамнешните успеси во „освојувањето“ на Марс се реализирани со ракети кои стигнуваат таму за седум месеци, користејќи го периодот на т.н „прозорец за лансирање“ кога Земјата и Марс се најблиску. Новата ракета на нуклеарен погон, ќе може да стигне на ...

повеќе »

Австралија ја создаде најефикасната соларна ќелија во историјата, без да користи сребро

Австралија ја создаде најефикасната соларна ќелија во историјата, без да користи сребро

Една австралиска соларна компанија ја разви најефикасната комерцијална соларна ќелија со ефикасност од 25.54 % (сегашен рекорд 25.26 %). Резултатите се тестирани и верификувани од страна на Институтот за истражување на соларна енергија  „Хамелин“ во Германија.  Компанијата која стои зад ...

повеќе »

Google инвестира над 2 милијарди долари во нов деловен простор

Google инвестира над 2 милијарди долари во нов деловен простор

Американскиот технолошки гигант Google, планира да го купи њујоршкиот теминал St. John’s за 2,1 милијарди долари, со цел да го направи седиште на својот кампус на Hudson Square. Извршниот директор на компанијата најавил дека Google планира „големо враќање во канцелариите ...

повеќе »

Романтичен ресторан во Шангај исполнет со цвеќе

Романтичен ресторан во Шангај исполнет со цвеќе

Ресторанот Томакадо, неодамна отворен во Меѓународниот финансиски центар во Шангај, е хибриден објект, кој комбинира ресторан и бутик за цвеќиња. Основачите на кафулето сонувале да создадат оаза на мир и тишина среде вревата на деловниот центар и се свртеле кон ...

повеќе »

Интервју со Ана Петровска: Директната демократија е алатка за Скопје да стане зелен и хуман град

Интервју со Ана Петровска: Директната демократија е алатка за Скопје да стане зелен и хуман град

Поради наталожените проблемите во градот во однос на урбанизмот и екологијата, нивното несистемско решавање, Порта 3 одлучи да разговара со единствениот кандидат за градоначалник – архитект, а воедно и експерт за екологија, Ана Петровска од Зелен хуман град. Вие сте ...

повеќе »

Кенго Кума прогласен за највлијателен архитект во светот

Кенго Кума прогласен за највлијателен архитект во светот

Јапонскиот архитект Кенго Кума е единствениот архитект на листата на 100 највлијателни луѓе во 2021 година составена од списанието „Тајм“. Кенго Кума, кој раководи со истоименото архитектонско биро, е вклучен во годишното рангирање на луѓе што познатото американско списание ги ...

повеќе »

Привршува изградбата на обиколницата во Штип, експресниот пат до Радовиш готов догодина

Привршува изградбата на обиколницата во Штип, експресниот пат до Радовиш готов догодина

Изградбата на обиколницата на Штип привршува, а експресниот пат до Радовиш ќе биде готов до април следната година. Ова го најави министерот за транспорт и врски Благој Бочварски при неговата посета за да изврши увид во градежните работи на оваа ...

повеќе »

Пожарите предизвикале рекордно ниво на јаглеродни емисии во јули и август

Пожарите предизвикале рекордно ниво на јаглеродни емисии во јули и август

Научниците од Службата за следење на атмосферата Copernicus (CAMS) внимателно го следеле летото со големи пожари кои погодија многу земји на северната хемисфера и предизвикаа рекордни емисии на јаглерод диоксид во јули и август. CAMS, кој го спроведува Европскиот центар за ...

повеќе »

Wabtec ја претстави првата батериска електрична локомотива на светот

Wabtec ја претстави првата батериска електрична локомотива на светот

Производителот на локомотиви Wabtec  во соработка со Универзитетот Carnegie Mellon, ја претстави првата батериска електрична локомотива во светот. Компанијата од Питсбург во Пенсилванија, тврди дека новата локомотива е „драматично помоќна“ во однос на електричниот автомобил на Tesla, и дека може ...

повеќе »
Scroll To Top