Насловна / Арт и дизајн

Категорија: Арт и дизајн

Feed Subscription

Денес изложба „Чемерски: Низ цртеж, отпосле”

Денес изложба „Чемерски: Низ цртеж, отпосле”

Галерија ГРАЛ и Младинскиот културен центар со задоволство ве покануваат на отварањето на изложбата „Чемерски: Низ цртеж, отпосле” на македонскиот уметник Глигор Чемерски. Изложбата ќе се отвори денес, 24 јуни во 20:00 часот во Младинскиот Културен Центар. Од почетокот на ...

повеќе »

Кабината за седење во раздвижени и бучни простори

Кабината за седење во раздвижени и бучни простори

Брендот за дизајн на мебел Boss Design објави затворена кабина за седење за едно лице што ја олеснува работата и релаксацијата во раздвижените и бучни епростори со отворен план, дело на дизајнерот Aaron Clarkson. Кабината Frida се состои од минималистичко ...

повеќе »

Apple подготлува рекордно ултра тенок iPhone

Apple подготлува рекордно ултра тенок iPhone

Американскиот технолошки гигант Apple работи на нов дизајн на своите уреди, кој вклучува рекордно тенок модел на iPhone, кој би се појавил на пазарот во наредната година. Станува збор за моделот iPhone 17. Ова доаѓа по неодамнешното претставување на уредот ...

повеќе »

Изложба на Зоран Арсовски – Бабата, „Нови хоризонти” во НУ Центар за култура Крива Паланка

Изложба на Зоран Арсовски – Бабата, „Нови хоризонти” во НУ Центар за култура Крива Паланка

Самостојна изложба на слики на современиот академски визуелен уметник Зоран Арсовски – Бабата со наслов „Нови хоризонти” ќе биде отворена на 20 јуни (четврток) со почеток од 19.30 часот во НУ Центар за култура Крива Паланка во рамки на манифестацијата ...

повеќе »

Музејот во Цирих повлече пет слики поради сомневање дека биле ограбени од нацистите

Музејот во Цирих повлече пет слики поради сомневање дека биле ограбени од нацистите

Еден од водечките швајцарски музеи на уметност, Кунстхаус во Цирих, најави дека ќе повлече пет слики од една од своите изложби, бидејќи постои сомневање дека сликите биле ограбени од нацистите. Долго време има сомнежи за потеклото на сликите во музејот ...

повеќе »

Hublot и Daniel Arsham го претставија џебниот часовник Arsham Droplet

Hublot и Daniel Arsham го претставија џебниот часовник Arsham Droplet

Луксузниот швајцарски производител на часовници Hublot ги здружи креативните сили со познатиот современ уметник Daniel Arsham за да го креираат Arsham Droplet. Станува збор за часовник кој го редефинира класичниот џебен часовник со фузија на античка естетика и футуристички материјали. ...

повеќе »

Промоција на книга „Лексикон на странски сликари во Македонија во периодот 1850-1950 година“

Промоција на книга „Лексикон на странски сликари во Македонија во периодот 1850-1950 година“

Во просториите на Комората на овластени архитекти и овластени инженери – КОАИ ќе се одржи промоција на книга „Лексикон на странски сликари во Македонија во периодот 1850-1950 година“ и изложба на слики, дел од приватната колекција на Влатко Милошевски. Настанот ...

повеќе »

Топката за EURO 2024 е “најпаметна” досега

Топката за EURO 2024 е “најпаметна” досега

На само неколку дена пред почетокот на Европското фудбалско првенство, медиумите ја претставуваат топката со која ќе се игра овој важен спортски настан. Гигантот Adidas специјално за настанот ја дизајнираше топката под назив Fussball Liebe. Станува збор за „најпаметната“ топка ...

повеќе »

Ода на женската убавина: Столици на Пјер Јовановиќ и Кристијан Лубутен

Ода на женската убавина: Столици на Пјер Јовановиќ и Кристијан Лубутен

Столици кои претставуваат женска сила и индивидуална убавина претставени се во галерискиот простор на Јовановиќ во Њујорк. Пјер Јовановиќ, еден од најпознатите светски декоратори, соработувал со легендарниот моден дизајнер Кристијан Лубутен за да создаде серија столчиња инспирирани од историските музи, ...

повеќе »
Scroll To Top