Насловна / Author Archives: Даниела Младеновска (page 5)

Author Archives: Даниела Младеновска

Feed Subscription

Трансиранската железница доби статус на светско наследство под заштита на УНЕСКО

Трансиранската железница доби статус на светско наследство под заштита на УНЕСКО

Можеби навистина не е толку позната и седум пати е пократка од Транссибирската железница, сепак за Трансиранската железница стигна меѓународно признание дека е навистина исклучителна. На својата последна 44-та седница на крајот на јули, УНЕСКО го додели ова признание на ...

повеќе »

Siemens Gamesa ги произведе првите рециклабилни лопатки за ветерни турбини

Siemens Gamesa ги произведе првите рециклабилни лопатки за ветерни турбини

Првите рециклабилни лопатки за ветерни турбини на светот се подготвени за почеток на комерцијалната употреба кај офшор парковите. Siemens Gamesa Renewable Energy ги произведе во својата фабрика во Данска и договорено е со RWE тие да бидат монтирани во во нивниот нов ...

повеќе »

Грција со посебно Министерство за климатска криза и цивилна заштита

Грција со посебно Министерство за климатска криза и цивилна заштита

Набрзо по апелот за постигнување на широк политички консензус за климатските промени, грчкиот премиер Мицотакис го основаше новото Министерство за климатска криза и цивилна заштита. На чело на ова министерство ќе биде Christos Stylianides. Со тоа, Грција за прв пат добива највисок ...

повеќе »

Леонардо Ди Каприо ја продава својата куќа на плажа за 6 пати поскапо отколку што самиот ја платил

Леонардо Ди Каприо ја продава својата куќа на плажа за 6 пати поскапо отколку што самиот ја платил

Леонардо Ди Каприо ја продава својата куќа во Малибу Бич за 10 милиони долари. Доколку ја продаде по таа цена, ќе оствари навистина голем профит, со оглед дека во 1998 година тој ја купил за „само“ 1,6 милиони зелени банкноти. ...

повеќе »

VW го оправда своето име: Нов достапен електричен автомобил „за народ“

VW го оправда своето име: Нов достапен електричен автомобил „за народ“

Високата цена на електричните автомобили, кај многумина создава скепса кога станува збор за нивната иднина, но компанијата Volkswagen тврди дека има решение. Ферманскиот производител поради својата добро позната афера со дизелашите, меѓу првите започна со интензивен развој во електромобилноста. Концептот ID. Life кој ...

повеќе »

Со нив нема да имате проблеми на паркингот: Кои се најтесните автомобили на пазарот?

Со нив нема да имате проблеми на паркингот: Кои се најтесните автомобили на пазарот?

Автомобилите се се поголеми, а широчината на паркинг местата е иста веќе со децении. Логиката вели дека работите со време се менуваат, а ако го земеме во предвид растот на габаритите на патничките возила, сосема е јасно дека автомобилите се ...

повеќе »

Град на иднината сред пустина, за 5 милиони жители – целта е да биде најодржлив на светот

Планот на бизнисменот Marc Lore, да изгради нов град по име Telosa,  и тоа „од нула“ во средиштето на американската пустина, ќе биде изведен по проект на данскиот архитект Bjarkе Ingels. Идејата е градот да биде изграден на ненаселена локација во ...

повеќе »

Луксузен хрватски хотел ги излудува мештаните со бучавата од системот за вентилација и климатизација

Луксузен хрватски хотел ги излудува мештаните со бучавата од системот за вентилација и климатизација

Првите соседи на луксузниот хотел Palace Elisabeth на Хвар, веќе трета туристичка сезона се излудени од непрекинатата бучава на хотелскиот систем за вентилација и климатизација, која освен што им штети по здравјето ги обезвреднува и нивните недвижности. Надлежниот Државен инспекторат ...

повеќе »

Австралија конечно ќе започне со инвестиции во офшор ветерни електрани

Австралија конечно ќе започне со инвестиции во офшор ветерни електрани

Австралија конечно ќе започне со користење на своите огромни потенцијали во офшор ветерна енергија, зајакнувајќи го на тој начин своето производство од обновливи извори на енергија, кое досега главно беше фокусирано на фотоволтаици. Имено, австралискиот парламент расправа за нов закон ...

повеќе »
Scroll To Top