Насловна / Author Archives: Даниела Младеновска (page 2)

Author Archives: Даниела Младеновска

Feed Subscription

Енергетската заедница предупредува за субвенционирањето на енергијата од јаглен во шест земји, меѓу кои и Македонија

Енергетската заедница предупредува за субвенционирањето на енергијата од јаглен во шест земји, меѓу кои и Македонија

„Главната управа на Европската Комисија за конкурентност е меѓу страните кои се известени за нивото на поддршка за секторот јаглен преку јавните фондови“, наведува Енергетската заедница во своето последно соопштение. Имено, Секретаријатот на Енергетската заедница откри дека им наложил на ...

повеќе »

Проклетството на Boeing 737: Откриена е нова софтверска грешка на приземјениот модел max

Проклетството на Boeing 737: Откриена е нова софтверска грешка на приземјениот модел max

Американскиот производител на авиони Boeing откри нов софтверски проблем на приземјениот модел 737 max. Сепак, не се очекува тоа да го одложи најавеното враќање во сообраќај на овој модел до средината на годинава. Станува збор на најмалку трет софтверски проблем ...

повеќе »

Како Виена успеа да стане една од најчистите светски метрополи?

Како Виена успеа да стане една од најчистите светски метрополи?

Австриската престолнина е една од најчистите метрополи во светот. Тоа достигнување не е случајност, туку последица на добитната комбинација од различните можности за управување со отпадот, јасните правила, строгите контроли и паричните казни. Клучна улога играат и т.н WasteWatchers, кои веќе ...

повеќе »

Четири меѓусебно поврзани футуристички кули

Четири меѓусебно поврзани футуристички кули

Zaha Hadid Architects (ZHA) добија задача да ја проектираат новата зграда на седиштето на кинескиот производител на паметни телефони Oppo. Имено, оваа компанија со својот проект победи на меѓународниот архитектонски конкурс, на кој земаа учество познати имиња како Skidmore, Owings & Merrill, Rogers Stirk ...

повеќе »

Во анкета за животната средина, David Attenborough е прогласен за највлијателна личност

Во анкета за животната средина, David Attenborough е прогласен за највлијателна личност

David Attenborough, 93 годишен продуцент и еколошки активист во анкета за испитување на влијанието кое познатите личности го имаат кога станува збор за заштитата на животната средина, е убедливо на првото место со 87%. Испитаниците требало да одговорат на едноставно ...

повеќе »

Србија ќе го трансформира своето eлектростопанство во АД

Србија ќе го трансформира своето eлектростопанство во АД

Граѓаните би можеле да добијат 15% од јавното претпријатие „Електропривреда Србије“ (ЕПС), бидејќи владата во Белград планира да ги реорганизира во акционерско друштво. Во своето писмо за намери, го известува Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), за оваа трансформација со поддршка на ...

повеќе »

Новата претседателка на Грција, голем поборник за заштита на животната средина

Новата претседателка на Грција, голем поборник за заштита на животната средина

На местото пртеседател на државата, во Грција наскоро треба да стапи Катерина Сакералополу, која меѓу останатото е и истакнат борец за заштита на животната средина. Истовремено, таа е првата жена на оваа позиција во историјата на Грција. Иако е непартиска ...

повеќе »

„Адидас“ употреби 1,8 милиони пластични шишиња за да изгради одржлив фудбалски терен

„Адидас“ употреби 1,8 милиони пластични шишиња за да изгради одржлив фудбалски терен

Фудбалскиот тим од Miami Edison High School ќе ужива во игрите на новиот одржлив фудбалски терен. Тоа задоволство им е овозможено од страна на компанијата за спортска опрема „Адидас“ која го изгради теренот со употреба на 1,8 милиони пластични шишиња. Станува ...

повеќе »

Volfswagen го претстави новиот моќен електричен концепт Golf eR1

Volfswagen го претстави новиот моќен електричен концепт Golf eR1

Компанијата Volfswagen (VW) го претстави концептот на е-перформанси на моделот Golf R, познат и како Golf еR1, и тоа на Ice Race GP  во Австрија.  Автомобилот ја покажа својата моќност на со снег прекриената патека. Тој има целосно електричен погон ...

повеќе »
Scroll To Top