Насловна / Фото/Видео / Репортажа

Категорија: Репортажа

Feed Subscription

Галичник – најблиску до небото и до облаците

Галичник – најблиску до небото и до облаците

Уште од мојата најрана младост бев маѓепсан од Галичник, од моите роднокрајци, од прекрасните архитектонски зданија, но, пред сè, од врвните, културни, национални, економски идеи и остварувања на сите полиња од страна на ретко надарените галичани. Ја доживував, ја проучував ...

повеќе »

Розово езеро во Србија

Розово езеро во Србија

Некаде на половина пат од Нови Сад кон Суботица, во близина на Бачка Топола се наоѓа селото Пачир, а во него, мало чудо – вештачко езерце исполнето со топла солена, термална и лековита вода и тоа со розова боја. Пачир ...

повеќе »

Најмалиот населен остров во Хрватска: Шумска идила без автомобили и продавници

Најмалиот населен остров во Хрватска: Шумска идила без автомобили и продавници

Ошљак е најмалиот населен остров во Хрватска. Се верува дека тој бил населен уште од античко време, а се простира на површина од 0,39 квадратни километри во Задарскиот канал. Локалното население има и друго име за островот – Лазарет, бидејќи ...

повеќе »

Navagio: Плажата од најубавите разгледници

Navagio: Плажата од најубавите разгледници

На островот Закинтос, во увалата Navagio е сместена една од најубавите плажи на Грција, но и на светот. Станува збор за песочната плажа Navagio, која ја красат спектакуларни бели брегови и кристално синото Јонско море. Специфичната локација на северозападниот дел ...

повеќе »

Buddha-Bar Beach Porto Montenegro со нереално убавиот Бокакоторски Залив во позадина

Buddha-Bar Beach Porto Montenegro со нереално убавиот Бокакоторски Залив во позадина

Еден од најочекуваните нови делови на гастрономската понуда и забава на црногорското приморје – Buddha-Bar Beach Porto Montenegro ги отвори вратите за гостите кон крајот на мај и донесе нова димензија на летна забава за жителите на Порто Монтенегро и ...

повеќе »

Селото Патишка Река, снегот и ловџиите

Селото Патишка Река, снегот и ловџиите

На околу 35 километри од Скопје, во областа Торбешија, се наоѓа планинското село Патишка Река кое има има 579 жители. Селото е сместено на 1.243 метри надморска височина (неговата највисока точка) на планината Караџица. Тоа со кое плени ова село ...

повеќе »

Божиќно село Трикала: Од фабрика за леб до фабрика за желби

Божиќно село Трикала: Од фабрика за леб до фабрика за желби

Старата зграда од тули, изградена во 1884 година која била фабрика за производство на леб сега има друга намена. Истата зграда, сега само завиткана со црвена панделка е место каде се кажуваат божиќните и новогодишните желби. Зградата која се наоѓа ...

повеќе »

Раскош на есенските бои во Вирџинија

Раскош на есенските бои во Вирџинија

Планините на Вирџинија важат за инспирација на бројни песни и тоа со генерации наназад, но нивната убавина може да ве остави без зборови. Како и секоја година, есенските бои долж планините Блу Риџ – Blue Ridge во Вирџинија го прават ...

повеќе »

10 најснежни градови на светот

10 најснежни градови на светот

Декември е месец кога снегот не би требало да не изненади. Климатските промени се одвиваат со голема брзина, така да и зимата не е како што била некогаш. Во продолжение погледнете листа на градови со најмногу снежни врнежи во светот. ...

повеќе »
Scroll To Top