Насловна / Архитектура

Категорија: Архитектура

Feed Subscription

Колку чинат становите во близина на славните италијански споменици?

Колку чинат становите во близина на славните италијански споменици?

Најголемиот сајт за недвижности во Италија, „Imobiliare“ ги објави резултатите од истражувањето за тоа колку чинат становите во близина на најголемите и најпознатите италијански споменици. Во истражувањето кое го спроведе „Imobiliare“ биле вклучени споменици како Дуомо во Милано, Колосеумот во ...

повеќе »

Меѓународен конкурс за павилјонот на Црна Гора на Експо 2025 година во Осака

Меѓународен конкурс за павилјонот на Црна Гора на Експо 2025 година во Осака

Министерството за економски развој на Црна Гора минатата неделата објави меѓународен конкурс за концептот и содржината на поставката на изложбата во Националниот павилјон на Црна Гора на светската изложба Експо 2025, што ќе се одржи од 13. април до 13. ...

повеќе »

Zaha Hadid Architects победи на конурсот за терминалот Riga Ropax во Латвија

Zaha Hadid Architects победи на конурсот за терминалот Riga Ropax во Латвија

Zaha Hadid Architects победи на архитектонскиот конкурс за Riga Ropax Terminal, нов патнички и  карго терминал во Рига, Латвија. Zaha Hadid Architects соработувале со водечките латвиски практики Sarma Norde Architects и Alps Landscape Architects, како и Sweco Finland за развој ...

повеќе »

Белградската интернационална недела на архитектурата – БИНА 2024

Белградската интернационална недела на архитектурата – БИНА 2024

Деветнаесеттото по ред издание на Белградската интернационална недела на архитектурата – БИНА 2024 година ќе се одржи од 30 мај до 29 јуни 2024 година, во организација на Друштво на архитекти на Белград – ДАБ и Културниот центар на Белград ...

повеќе »

Хотел на Санторини со соби во бело обоени пештери

Хотел на Санторини со соби во бело обоени пештери

Грчкото биро Kapsimalis Architects претвори неколку поранешни домови, плевни и визби на островот Санторини во хотел со соби во пештери. Сместен меѓу низа од згради што го формираат работ на селото Оди, хотелот Saint Hotel се спушта на карпа покрај ...

повеќе »

Интелигенција. Тоа е темата на Архитектонското Биенале 2025 во Венеција

Интелигенција. Тоа е темата на Архитектонското Биенале 2025 во Венеција

Карло Рати, куратор на 19. Меѓународна изложба за архитектура во Венеција, ги откри деталите за претстојното издание на Биеналето. Изложбата со наслов „Интелигенција“ ќе се одржува во периодот од 25 мај до 23 ноември 2025 година на различни знаменити локации ...

повеќе »

Прицкер 2024: Рикен Јамамото, архитект кој дава сигурност и носи достоинство во секојдневниот живот

Прицкер 2024: Рикен Јамамото, архитект кој дава сигурност и носи достоинство во секојдневниот живот

На 5 март 2024 во Чикаго, САД, Рикен Јамамото од Јокохама, Јапонија, беше прогласен за 53-тиот добитник на престижната Прицкерова награда за 2024 година. Наградата, на овој деветти лауреат од Јапонија, ќе му биде доделена оваа пролет на церемонија која ...

повеќе »

Веслачки клуб оддава почит на традиционалната архитектура на Фарските Острови

Веслачки клуб оддава почит на традиционалната архитектура на Фарските Острови

Данската архитектонска фирма Henning Larsen е проектант на зградата на спортскиот клуб на Фарските Острови, со кос зелен кров и дрвена фасада за да и оддаде почит на традиционалната фарска архитектура. Наречен Klaksvik Row Club објект со површина од 620 ...

повеќе »

Проф. д-р Огнен Марина одликуван со орден „Витез на Редот Ѕвезда на Италија“

Проф. д-р Огнен Марина одликуван со орден „Витез на Редот Ѕвезда на Италија“

Деканот на Архитектонски факултет при Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје проф. д-р Огнен Марина денес беше одликуван со признанието Орден „Витез на Редот Ѕвезда на Италија“ од италијанскиот амбасадор Андреа Силвестри. Проф. д-р Огнен Марина се одликува со ...

повеќе »
Scroll To Top