Насловна / Author Archives: Даниела Младеновска (page 3)

Author Archives: Даниела Младеновска

Feed Subscription

Генералното собрание на ОН, ја прогласи здравата животна средина за човеково право

Генералното собрание на ОН, ја прогласи здравата животна средина за човеково право

Генералното собрание на Обединетите Нации (ОН), прогласи дека секој на Планетата има право на здрава животна средина, што е важен чекор во борбата за зачувување на природата. Во усвоената резолуција, се истакнува дека климатските промени и деградацијата на животната средина ...

повеќе »

Првата ветерна турбина чии лопатки целосно се рециклираат, веќе е пуштена во погон

Првата ветерна турбина чии лопатки целосно се рециклираат, веќе е пуштена во погон

Првата ветерна турбина со целосно рециклабилни лопатки, е веќе инсталирана и пуштена во работа во Северното море недалеку од брегот на Германија. Станува збор за ветерната фарма Kaskasi. Со брзиот раст на оваа индустрија, се поизразена стана потребата од рециклирање ...

повеќе »

Како изгледа еден од најевтините европски електрични автомобили?

Како изгледа еден од најевтините европски електрични автомобили?

Dartz е компанија од Летонија, која е специјализирана за производство на скапи и уникатни SUV возила. Со својот нов проект, овој производител тргнува во потполно поинаква насока. Freze Froggy EV Beachstar е мал електричен кабриолет кој изгледа како да е излезен ...

повеќе »

Lufthansa и Shell соработуваат на развојот на одржливо авионско гориво

Lufthansa и Shell соработуваат на развојот на одржливо авионско гориво

Авиокомпанијата Lufthansa и енергетската компанија Shell се договориле за заедничка соработка во испитување на можностите за користење на одржливо авионско гориво (SAF) на аеродромите ширум светот. Спогодбата се темели на амбицијата на Shell до 2030 година најмалку 10% од вкупната светска ...

повеќе »

Нов систем на бушење на тунели, дури 100 пати побрз од стандардните?

Нов систем на бушење на тунели, дури 100 пати побрз од стандардните?

Американската стартап компанија Earthgrid развива робот за плазма бушење кој може да копа тунели дури 100 пати побрзо и до 98% поефтино од постоечките технологии. имено, најголем дел од тунелите денес се изградени со масивни, механички машини за ротационо бушење, ...

повеќе »

Некогашен аеродромски терминал претворен во хотел: Базен веднаш до авионска писта

Некогашен аеродромски терминал претворен во хотел: Базен веднаш до авионска писта

До неодамна, хотелот TWA бил дел од терминалот на аеродромот JFK во Њујорк, за Trans World Airlines – попознат едноставно како TWA. Но, во 1990-тите, компанијата TWA се нашла во проблеми, а во 2001 година овој авиопревозник е споен кон American ...

повеќе »

Земјоделците бараат дополнително попуштање на еколошките мерки: Пет земји од ЕУ ќе добијат зелено светло

Земјоделците бараат дополнително попуштање на еколошките мерки: Пет земји од ЕУ ќе добијат зелено светло

Стравот од глобалната несигурност во производството на храна, ги наведе мнозинството министри за земјоделство да се заложат за понатамошно ублажување на мерките за заштита на животната средина во овој сектор во 2023 година. Европската унија се спротиставила на тоа, но ...

повеќе »

Научниците направија биоразградлив имплант за таргетирано намалување на болката

Научниците направија биоразградлив имплант за таргетирано намалување на болката

Истражувачите од Универзитетот Нортвестерн од САД, направиле уред кој звучи како научна фантастика – мал, мек и флексибилен имплант, прв од таков вид кој се користи за таргетирано отстранување на болките, без потреба од употреба на фармаколошки препарати. Дополнителна негова ...

повеќе »

Се снима филм за Емерик Блум – основачот на компанијата „Енергоинвест“ и поранешен градоначалник на Сараево

Се снима филм за Емерик Блум – основачот на компанијата „Енергоинвест“ и поранешен градоначалник на Сараево

Претстојниот Sarajevo Film Festival, ден пред свеченото отворање ќе направи специјална предфестивалска проекција на работната верзија на филмот посветен на Емерик Блум, на познатата режисерка Јасмила Жбаниќ. Таа со својата екипа трага по филмска архива, фотографии и приказни за Емерик ...

повеќе »
Scroll To Top