Насловна / Author Archives: Даниела Младеновска (page 30)

Author Archives: Даниела Младеновска

Feed Subscription

Најбогатите земји одговорни за 3/4 од еколошката штета поради прекумерна употреба на ресурси

Најбогатите земји одговорни за 3/4 од еколошката штета поради прекумерна употреба на ресурси

Глобалната експлоатација на ресурси драматично е зголемена во последните 50 години, и во голема мера предизвикува еколошка криза и пореметувања во екосистемот на планетата. Авторите на новата глобална студија за искористувањто на природните ресурси, истакнуваат дека САД, ЕУ, Велика Британија, ...

повеќе »

Словенија и Хрватска приклучија на мрежа батериски систем за складирање на електрична енергија

Словенија и Хрватска приклучија на мрежа батериски систем за складирање на електрична енергија

Системите за складирање на електрична енергија инсталирани во двете трафостаници (една во Хрватска и една во Словенија), започнаа со пробна работа. Овие два погона имаат максимален капацитет од по 5MW (вкупно 10MW) и време на складирање од 5 часа. Тие ...

повеќе »

Top Gear: Rimac Nevera е најдобриот спортски електричен автомобил на годината

Top Gear: Rimac Nevera е најдобриот спортски електричен автомобил на годината

Познатиот британски автомобислки магазин Top Gear  го прогласи автомобилот Neveru на хрватскиот иноватор и претприемач Мате Римац, за најдобар спортски електричен автомобил. Награди и признанија за Rimac Automobili стигнуваат од сите страни.  Некогашниот стартап кој се соочувал со сериозни проблеми ...

повеќе »

Се враќа Mitsubishi Colt, овојпат со електричен погон

Се враќа Mitsubishi Colt, овојпат со електричен погон

Colt, името кое јапонскиот производител не го користеше некое време, се враќа во гамата од 2023 година.  Mitsubishi  ќе “ја избрише прашината“ од оваа ознака која не беше активна речиси една деценија. Поткомпактниот хечбек се враќа во Европа токму на ...

повеќе »

Пет жени кои ја заслужиле, но не ја добиле Нобеловата награда за физика

Пет жени кои ја заслужиле, но не ја добиле Нобеловата награда за физика

Во богатата историја долга 120 години, Нобеловата награда ја добиле скромен број жени – само 58, наспроти 885 мажи. Најбројни се жените лауреати на Нобеловата награда за мир, по што следуваат оние од областа на литературата. На дното на листата ...

повеќе »

Грција има наголем удел во производството на енергија од ветер и Сонце на Балканот

Грција има наголем удел во производството на енергија од ветер и Сонце на Балканот

Независниот институт за енергетика и клима Ember, во својот неодамна објавен извештај Global Electricity Review, заклучува дека во 2021 година за прв пат глобалното производство на енергија од ветер и Сонце надминува 10%. Интересно е посебно да се анализира состојбата ...

повеќе »

Франција и Шпанија заедно ќе одбележат половина век од смртта на Пикасо

Франција и Шпанија заедно ќе одбележат половина век од смртта на Пикасо

Франција и Шпанија планираат следната година да организираат бројни меѓународни настани со кои ќе ја одбележат 50 годишнината од смртта на Пабло Пикасо. Француското министерство за култура објави дека Пикасо ќе се слави како универзален уметник, и како голем поборник ...

повеќе »

Словенија и Србија ја формираат првата регионална берза за електрична енергија ADEX

Словенија и Србија ја формираат првата регионална берза за електрична енергија ADEX

Операторите на преносните системи на Словенија и Србија, ELES и Електромрежа Србије (ЕМС), потпишаа сопгодба со европската берза EPEX SPOT, за формирање на нова берза за електрична енергија -  Алпскојадранска дунавска берза за електрична енергија  – ADEX. ELES, ЕМС и  ...

повеќе »

Том Хенкс ја продал својата „пегличка“ за 76.000 евра, а средствата ги донирал

Том Хенкс ја продал својата „пегличка“ за 76.000 евра, а средствата ги донирал

Пред еден месец, познатиот актер Том Хенкс ја понудил на продажба преку аукција својата „пегличка“, па во меѓувреме овој негов автомобил добил нов сопственик за 76.000 евра. Тоа е веројатно наскапо платениот Fiat 126p во историјата. Приказната поврзана со ова возило ...

повеќе »
Scroll To Top