Насловна / Урбанизам / Сообраќај

Категорија: Сообраќај

Feed Subscription

Пуштен за сообраќај автопатот Rrugа e Arbërit, кој ги поврзува Македонија и Албанија кај Дебар

Пуштен за сообраќај автопатот Rrugа e Arbërit, кој ги поврзува Македонија и Албанија кај Дебар

Автопатот Rrugа e Arbërit, во должина од 75km, кој ги поврзува Македонија и Албанија, односно Тирана и Дебар, неодамна се пушти во сообраќај. Премиерот Еди Рама, придружуван од министри беше пречекан од голем број жители од околијата Пешкопеја, но и од Дебар, ...

повеќе »

Првиот автономен електричен товарен брод го реализираше своето прво патување

Првиот автономен електричен товарен брод го реализираше своето прво патување

Првиот електричен товарен брод под името Yara Birkeland, го реализираше своето прво патување во Норвешка. Тој пловел 14 km од Porsgrunn до пристаништето Brevik. Иако патувањето било кратко, компанијата Yara како производител на ѓубриво, годишно врши 40.000 камионски превози во ...

повеќе »

Седум интересни факти за најдолгата сообраќајница на светот

Седум интересни факти за најдолгата сообраќајница на светот

1. Панамериканскиот автопат е најдолгата сообраќајница на светот според Гинисовата книга на рекорди. Главниот правец се протега на околу 30.000 километри и ги поврзува Северна и Јужна Америка. Таа го повзрува градот Ушуаја во Аргентина со Прадо Беј на Алјаска. ...

повеќе »

Електричниот авион на Rolls – Royce достигна рекордна брзина од 623km/h

Електричниот авион на Rolls – Royce достигна рекордна брзина од 623km/h

Станува збор за електричен авион под името Spirit of Inovation, кој во текот на летото достигнал брзина од 623 km/h. Во Rolls-Royce сметаат дека поставиле три нови светски рекорди, односно рекорди за најбрз електричен авион, за најбрз лет до 3.000 метри ...

повеќе »

До 2026 година Париз може да стане најдобар град за велосипедисти

До 2026 година Париз може да стане најдобар град за велосипедисти

Главниот град на Франција гради 180 километри нови велосипедски патеки, како и уште 120 илјади паркинг места за возила на две тркала. Презентираниот инвестициски план е формиран преку Bike Plan, петгодишен урбан проект вреден 250 милиони евра, кој има за ...

повеќе »

Романија: Проектот за изградба на Трансилванискиот автопат преку Карпатите, „ги исплаши“ понудувачите

Романија: Проектот за изградба на Трансилванискиот автопат преку Карпатите, „ги исплаши“ понудувачите

Пет од шесте компании кој го минаа процесот на квалификација за една милијарда евра вредниот проект за изградба на автопат во регионот Трансилванија, не доставиле понуда. Државната компанија CNAIR (Национална компанија за управување со патната инфраструктура), потврдила дека само една компанија ...

повеќе »

Irohazaka: Највозбудливиот пат за посета во ноември (видео)

Irohazaka: Највозбудливиот пат за посета во ноември (видео)

Irohazaka е пар кривулести паишта во Јапонија што ги поврзуваат централните провинции Nikko и Oku-Nikko. Zaka на јапонски значи наклон, а Iroha се однесува на првите три букви од старата јапонска азбука.  Патот се состои од 48 кривини, каде на ...

повеќе »

Mitsubishi Shipbuilding прв успеа да ги зафати и складира емисиите на гасови од товарен брод

Mitsubishi Shipbuilding прв успеа да ги зафати и складира емисиите на гасови од товарен брод

Првиот поморски систем за зафаќање и складирање на јаглерод диоксид на светот ја исполни својата задача, соопшти Mitsubishi Shipbuilding, една од најголемите компании во секторот бродоградба. Чистотата на овој гас со ефект на стаклена градина, кој е зафатен и складиран на ...

повеќе »

Компанијата Bugatti Rimac започна со работа

Компанијата Bugatti Rimac започна со работа

Од вчера, Rimac Automobili и Bugatti Automobiles и официјално ги здружија силите во компанијата Bugatti Rimac со седиште во Света Недеља, предградие на Загреб. Најголем акционер на новата компанија е Rimac Grupa со удел од 55%. Развојот, производството и снабдувањето со ...

повеќе »
Scroll To Top