Насловна / Урбанизам

Категорија: Урбанизам

Feed Subscription

Протестот „Стоп за висококатници во центарот на Скопје“ одложен за понеделник

Протестот „Стоп за висококатници во центарот на Скопје“ одложен за понеделник

Од Зелен хуман град (ЗХГ) известуваат: „Во знак на сочувство со загинатите во автобуската несреќа чии посмртни останки денес ќе бидат пренесени во Македонија и кон нивните семејства, одлучивме да го одложиме протестот против изградба на висококатници во Центар закажан ...

повеќе »

Протест!! Стоп за висококатници во центарот на Скопје!!

Протест!! Стоп за висококатници во центарот на Скопје!!

Утре, петок пред Јавното обвинителство е закажан протест против изградбата на висококатниците на просторот спроти хотелот „Холидеј ин“ во центарот на Скопје. Организатор на протестот е иницијативата Зелен хуман град (ЗХГ) затоа што сметаат дека висококатници на таа локација ќе ...

повеќе »

Пуштен за сообраќај автопатот Rrugа e Arbërit, кој ги поврзува Македонија и Албанија кај Дебар

Пуштен за сообраќај автопатот Rrugа e Arbërit, кој ги поврзува Македонија и Албанија кај Дебар

Автопатот Rrugа e Arbërit, во должина од 75km, кој ги поврзува Македонија и Албанија, односно Тирана и Дебар, неодамна се пушти во сообраќај. Премиерот Еди Рама, придружуван од министри беше пречекан од голем број жители од околијата Пешкопеја, но и од Дебар, ...

повеќе »

Процесот е долгорочен, планирањето на град не е мандатна работа

Процесот е долгорочен, планирањето на град не е мандатна работа

Живееме во град кој се соочува со навидум нерешливи проблеми, кои претставуваат сериозен предизвик доколку се сакаат системски решенија. Во изминатиот предизборен период слушнавме многу мислења, ставови, ветувања и зачудувачки оптимистички идеи за иднината на „нашето Скопје“. Се лицитираше со ...

повеќе »

Првиот автономен електричен товарен брод го реализираше своето прво патување

Првиот автономен електричен товарен брод го реализираше своето прво патување

Првиот електричен товарен брод под името Yara Birkeland, го реализираше своето прво патување во Норвешка. Тој пловел 14 km од Porsgrunn до пристаништето Brevik. Иако патувањето било кратко, компанијата Yara како производител на ѓубриво, годишно врши 40.000 камионски превози во ...

повеќе »

Илјада станови и 26 влезови: Бетонски крофни во Русија во кои станарите тешко го пронаоѓаат својот влез

Илјада станови и 26 влезови: Бетонски крофни во Русија во кои станарите тешко го пронаоѓаат својот влез

Во раните седумдесети години од минатиот век, руските архитекти Евгениј Стамо и Александер Маркелов, осмислиле необичен дизајн на станбена зграда во Москва. Зградата има облик на прстен, а во нејзината внатрешност се наоѓа огромен двор со игралишта и зеленило, кое ...

повеќе »

Светскиот фестивал на архитектура ги објави победниците во категоријата „Пејзаж – урбан контекст“

Светскиот фестивал на архитектура ги објави победниците во категоријата „Пејзаж – урбан контекст“

Светскиот фестивал на архитектурата (Тhe World Architecture Festival – WAF), најголемиот светски меѓународен архитектонски настан, ги објави победниците за 2021 година во категоријата „Пејзаж – урбан контекст“. Во категоријата „Пејзаж – урбан контекст“ шест победници се натпреваруваат за признанието „Пејзаж ...

повеќе »

Седум интересни факти за најдолгата сообраќајница на светот

Седум интересни факти за најдолгата сообраќајница на светот

1. Панамериканскиот автопат е најдолгата сообраќајница на светот според Гинисовата книга на рекорди. Главниот правец се протега на околу 30.000 километри и ги поврзува Северна и Јужна Америка. Таа го повзрува градот Ушуаја во Аргентина со Прадо Беј на Алјаска. ...

повеќе »

#СамоПрашај: Во темелите за кулите кај „Холидеј Ин“ погребана довербата во државата

#СамоПрашај: Во темелите за кулите кај „Холидеј Ин“ погребана довербата во државата

Политичката и институционална фарса за преќутно одобрување на незаконитост за случај со урбанистичко дивеење во Скопје, којшто се провлекува речиси десет години дојде кон крајот. Почнува изградбата на висококатниците спроти хотелот „Холидеј Ин“ што ќе го претвори центарот на Скопје ...

повеќе »
Scroll To Top