Насловна / Градежништво

Категорија: Градежништво

Feed Subscription

Првата 3D печатена куќа во источна Европа, е направена во Чачак

Првата 3D печатена куќа во источна Европа, е направена во Чачак

Првата 3D печатена куќа во Србија „Прото дом“ е претставена во Научно-технолошкиот парк во Чачак. Таа е првата таква куќа направена со современа технологија во источна Европа. Куќата подготвена за вселување направена е за 24 часа. Со идеја да прават печатени ...

повеќе »

Бескраен океан: Најголемиот аквариум во светот во кој ќе запливаат 68.000 животни

Бескраен океан: Најголемиот аквариум во светот во кој ќе запливаат 68.000 животни

SeaWorld Abu Dhabi, огромниот воден парк во Обединетите Арапски Емирати, ќе ги отвори своите врати следната година на островот Yas и ќе им овозможи на посетителите да влезат во чудесниот простор од 183.000 квадратни метри, посветен на живиот свет во океаните ...

повеќе »

Пуштен за сообраќај автопатот Rrugа e Arbërit, кој ги поврзува Македонија и Албанија кај Дебар

Пуштен за сообраќај автопатот Rrugа e Arbërit, кој ги поврзува Македонија и Албанија кај Дебар

Автопатот Rrugа e Arbërit, во должина од 75km, кој ги поврзува Македонија и Албанија, односно Тирана и Дебар, неодамна се пушти во сообраќај. Премиерот Еди Рама, придружуван од министри беше пречекан од голем број жители од околијата Пешкопеја, но и од Дебар, ...

повеќе »

АДИНГ со два нови маркети на две нови локации во Скопје

АДИНГ со два нови маркети на две нови локации во Скопје

Деновиве се отворени две нови малопродажни места на АДИНГ, на две нови локации во Скопје во населбите Автокоманда (во близина на Ветеринарна болница) и Усје (пред главниот влез на Титан Цементарница Усје). Двете новоотворени продажни места, како и постоечкото продажно ...

повеќе »

Нов културен феномен во Италија: Пензионерите ги набљудуваат градежните работи на улиците и критикуваат

Нов културен феномен во Италија: Пензионерите ги набљудуваат градежните работи на улиците и критикуваат

Пензионери кои шетаат по улиците со рацете зад половината и се собираат на местата на кои се изведуваат градежни работи, е сцена која сите ние сме ја виделе. Но, во Италија, поточно во Болоња ова добило такви размери, што ваквата ...

повеќе »

Најдобрите 10 дестинации во Европа за градежни работници

Најдобрите 10 дестинации во Европа за градежни работници

Неодамнешното истражување на производителот на работна облека за градежништвото Workwear Guru се обидува да ги идентификува најдобрите места за работа за градежните работници ширум светот. Студијата зема во предвид три главни фактори за рангирање на земјите:  просечни плати во секторот, ...

повеќе »

Виновна е Втората светска војна: Воен брод „насукан“ сред бетонската џунгла

Виновна е Втората светска војна: Воен брод „насукан“ сред бетонската џунгла

Една станбена зграда во Токио, во 1970 година кога била завршена, била позната како New Sky Building 3, но поради својот облик го добила прекарот Gunkan Biru, односно во превод „зграда на воен брод“. Зданието токму наликува на воен брод ...

повеќе »

Central Business Tower, нов облакодер кој ќе се гради во Франкфурт

Central Business Tower, нов облакодер кој ќе се гради во Франкфурт

Конзорциум составен од Züblin и Dobler Metallbau е избран за изградба на новиот 205 метри висок облакодер во Франкфурт. Прецизните детали за цената на договорот не се објавени, но Strabag,  австриската компанија чија фирма ќерка е Züblin, вели дека е ...

повеќе »

Романија: Проектот за изградба на Трансилванискиот автопат преку Карпатите, „ги исплаши“ понудувачите

Романија: Проектот за изградба на Трансилванискиот автопат преку Карпатите, „ги исплаши“ понудувачите

Пет од шесте компании кој го минаа процесот на квалификација за една милијарда евра вредниот проект за изградба на автопат во регионот Трансилванија, не доставиле понуда. Државната компанија CNAIR (Национална компанија за управување со патната инфраструктура), потврдила дека само една компанија ...

повеќе »
Scroll To Top