Насловна / Екологија

Категорија: Екологија

Feed Subscription

Електрана на јаглен во Шпанија ќе биде претворена во постројка за зелен водород

Електрана на јаглен во Шпанија ќе биде претворена во постројка за зелен водород

Португалската енергетска компанија Energias de Portugal (EDP) планира да ја трансформира својата електрана во јужна Шпанија, во производствен капацитет за зелен водород, со инвестиција од 550 милиони евра. Целта е  EDP да направи вистинска енергетска транзиција на поширокото подрачје каде е лоцирана ...

повеќе »

Пет најдобри зелени згради во светот во 2021 година

Пет најдобри зелени згради во светот во 2021 година

Секоја година архитектите ја надминуваат убавината и практичноста што ја ткаат во нивните архитектонски дела. Ако на тоа ја додадеме социјалната свест за еколошкото значење, кое станува се поголем императив, тогаш овие нови згради со право ја носат титулата најдобри ...

повеќе »

Австралија ја создаде најефикасната соларна ќелија во историјата, без да користи сребро

Австралија ја создаде најефикасната соларна ќелија во историјата, без да користи сребро

Една австралиска соларна компанија ја разви најефикасната комерцијална соларна ќелија со ефикасност од 25.54 % (сегашен рекорд 25.26 %). Резултатите се тестирани и верификувани од страна на Институтот за истражување на соларна енергија  „Хамелин“ во Германија.  Компанијата која стои зад ...

повеќе »

Пожарите предизвикале рекордно ниво на јаглеродни емисии во јули и август

Пожарите предизвикале рекордно ниво на јаглеродни емисии во јули и август

Научниците од Службата за следење на атмосферата Copernicus (CAMS) внимателно го следеле летото со големи пожари кои погодија многу земји на северната хемисфера и предизвикаа рекордни емисии на јаглерод диоксид во јули и август. CAMS, кој го спроведува Европскиот центар за ...

повеќе »

Wabtec ја претстави првата батериска електрична локомотива на светот

Wabtec ја претстави првата батериска електрична локомотива на светот

Производителот на локомотиви Wabtec  во соработка со Универзитетот Carnegie Mellon, ја претстави првата батериска електрична локомотива во светот. Компанијата од Питсбург во Пенсилванија, тврди дека новата локомотива е „драматично помоќна“ во однос на електричниот автомобил на Tesla, и дека може ...

повеќе »

ЕБОР ги претставува резултатите од програмата за финансирање на енергетската ефикасност на Западен Балкан

ЕБОР ги претставува резултатите од програмата за финансирање на енергетската ефикасност на Западен Балкан

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), во вторник на 28.09.2021 година, ќе ја одржи т.н GEFF Award Ceremony за Западен Балкан. Настанот ќе биде одржан  online, а ќе биде достапен преку пренос во живо на порталот Balkan Green Energy ...

повеќе »

Во Исланд е отворена најголемата фабрика за складирање јаглерод

Во Исланд е отворена најголемата фабрика за складирање јаглерод

Climeworks, швајцарска компанија, во Исланд ја отвори најголемата фабрика во светот за складирање и зафаќање на јаглерод во воздухот. Користејќи ја технологијата на исландската партнерска компанија Карбфик, фабриката наречена Орка го вшмукува јаглерод диоксидот директно од воздухот и го закопува ...

повеќе »

Една трансакција со биткоини ја уништува планетата како два Ајфона во ѓубре

Една трансакција со биткоини ја уништува планетата како два Ајфона во ѓубре

Само една нова трансакција со биткоин генерира идентична количина електронски отпад како и фрлање два iPhone во корпа, покажа анализата спроведена од економисти од Холандската централна банка и Технолошкиот институт во Масачусетс (МИТ). Додека јаглеродниот отпечаток (вкупната количина на емисии ...

повеќе »

Прв лет на British Airways со „одржливо“ гориво

Прв лет на British Airways со „одржливо“ гориво

Со летот на релација Лондон – Глазгов, компанијата British Airways покажа дека авијацијата може да влијае на декарбонизацијата. Емисијата на јаглерод диоксид во текот на овој лет била 62% пониска од таканарешениот „совршен лет“ од Лондон до Единбург. Ова ново ...

повеќе »
Scroll To Top