Насловна / Author Archives: Даниела Младеновска

Author Archives: Даниела Младеновска

Feed Subscription

13 најрадиоактивни локации во светот

13 најрадиоактивни локации во светот

Изложеноста на радијација е дел од секојдневниот живот. Секако, станува збор за мали дози на радиоактивно зрачење. Но, локациите кои Ви ги презентираме во продолжение се најрадиоактивните места во светот,  па живеењето таму е навистина опасно. Редоследот нема значење во ...

повеќе »

Словенци вложуваат милиони во истражувања на литиум, на границата помеѓу Србија и БиХ

Словенци вложуваат милиони во истражувања на литиум, на границата помеѓу Србија и БиХ

Пет компании, зад кои стои словенечкиот бизнисмен Андреј Раутнер, вложуваат милиони евра во основање на фирмата „Рудник за литуим“ во Лакташи. Оваа компанија ќе се занимава со истражување и експлоатација на рудата литиум, во источниот дела на Република Српска. Како ...

повеќе »

Црна Гора веќе не издава одобренија за изградба на мали хидроцентрали

Црна Гора веќе не издава одобренија за изградба на мали хидроцентрали

Владата на Црна Гора одлучи да ги запре постапките за одобрување на изградба на мали хидроцентрали (МХЕ) до завршување на контролите на досега склучените договори за овој вид постројки.  Новата влада на Црна Гора, на почетокот на декември минатата година, ...

повеќе »

Енергетската заедница со санкции за Босна и Херцеговина

Енергетската заедница со санкции за Босна и Херцеговина

Енергетската заедница и воведе санкции на Босна и Херцеговина, поради кршење на Директивата за сулфур во горивата и непочитување на енергетските пакети за енергија и гас. Претходно, БиХ доби неколку предупредувања. Меѓу причините за одлуката за санкции, се наведува дека ...

повеќе »

Овој кинески воз е најбрзото копнено возило на светот

Овој кинески воз е најбрзото копнено возило на светот

Прототипот на супербрзиот воз наречен super bullet train maglev, се симна од производната лента во Ченгду. Тоа е главен град на провинцијата Сечуан, на југозападот од Кина, а возот развива максимална брзина од 620km/h. Се работи за првиот воз од овој ...

повеќе »

Полска усвои „историски“ закон за ветерните електрани на вода

Полска усвои „историски“ закон за ветерните електрани на вода

Полска го усвои својот прв закон за ветерни електрани на вода (offshore), кои би требало да придонесат во напуштањето на фосилните горива, но исто така се очекува од оваа земја да направи најголем производител на енергија од ветерот во Балтичкото ...

повеќе »

Авенијата „Елисејски полиња“ – градина во центарот на Париз

Авенијата „Елисејски полиња“ – градина во центарот на Париз

Франција го претстави планот за трансформација на „Елисејските полиња“ во Париз, преку проект вреден 250 милиони евра. Проектот би требало да биде реализиран до 2024 година, во која Париз ќе биде домаќин на Олимписките игри. Авенијата „Елисејски полиња“ (Avenue des Champs-Élysées), ...

повеќе »

Од што се подготвени да се откажат граѓаните на ЕУ, САД и Кина, за да придонесат во борбата со климатските промени

Од што се подготвени да се откажат граѓаните на ЕУ, САД и Кина, за да придонесат во борбата со климатските промени

Според анкетата за климатските промени која неодамна ја спровела Европската инвестициска банка (ЕИБ), само 10% од кинезите и 19% од европјаните се подготвени радикално да ги сменат животните навики во борбата против климатските промени, додека тоа би го сториле 27% ...

повеќе »

Словенија одвојува 660 милиони евра за зелена транзиција нa компаниите

Словенија одвојува 660 милиони евра за зелена транзиција нa компаниите

Владата на Словенија ќе помогне во опоравувањето од последиците од пандемијата, со 660 милиони евра наменети за компаниите, вклучувајќи 248 милиони евра во грантови. Програмата е фокусирана на малите и средни претпријатија, за ликвидност, зелена транзиција и дигитализација. Министерството за ...

повеќе »
Scroll To Top