Насловна / Author Archives: Порта3 (page 9)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Петар Лубарда во МСУ – Скопје на 1. март во 20 часот

Петар Лубарда во МСУ – Скопје на 1. март во 20 часот

На 1. март во 20 часот, во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена изложба на дела од уметникот Петар Лубарда. Изложбата е заедничката соработка на министерствата за култура на Црна Гора и Република Северна Македонија, амбасадата на ...

повеќе »

Турција објави прописи за обнова на регионот уништен од земјотресите

Турција објави прописи за обнова на регионот уништен од земјотресите

Турција објави прописи за обнова на уништениот регион од земјотресите за да им овозможи на компаниите или хуманитарните организации да помогнат во итната изградбата на нови домови за милиони на кои им е потребно сместување. Повеќе од 160.000 згради, со ...

повеќе »

Скулптурата „Куче од балон“ на Кунс скршена на саемот на уметност во Мајами

Скулптурата „Куче од балон“ на Кунс скршена на саемот на уметност во Мајами

Скулптурата „Куче од балон“ вредна 42.000 долари се урна кога восхитена колекционерка на уметнички дела случајно го уништи делото на славниот уметник. Скулптурата од американскиот уметник Џеф Кунс од син порцелан беше изложена на штандот Bel-Air Fine Art за време ...

повеќе »

MVRDV го заврши пазарот на Тајван со зелен и јавно достапен кров

MVRDV го заврши пазарот на Тајван со зелен и јавно достапен кров

MVRDV го заврши пазарот на големо со уреден и јавно достапен кров во Таинан, Тајван. Наречен Таинан Маркет, новиот пазар на големо служи за продажба на овошје и зеленчук на локалната заедница во Таинан. Не само што е важен центар ...

повеќе »

Најубавите куќи се во Јужна Америка – Lake House во Бразил

Најубавите куќи се во Јужна Америка – Lake House во Бразил

Бразилското архитектонско биро mf+arquitetos изработило проект за приватна резиденција во Uberlândia, Бразил. Наречена Lake House, приземната куќата од 557 квадратни метри сместена е во рамен пејзаж, по должина на фасадата поставени се дрвени ротирачки панели кои ја пропуштаат и контролираат ...

повеќе »

Каналите во Венеција пресушија

Каналите во Венеција пресушија

Наместо вообичаените слики од поплавениот плоштад Свети Марко, деновиве од Венеција пристигнуваат призори од суви канали. Оваа година, поголемиот дел од европските планини забележаа пониска висина на снежната покривка од вообичаеното. Со денови на интернет кружеа фотографии од празни скијачки ...

повеќе »

Хотел во близина на Колашин инспириран од црногорските врвови

Хотел во близина на Колашин инспириран од црногорските врвови

Проектантското биро од Подгорица „Биро 81000“, го претстави својот проект на хотелскиот комплекс наречен Peaks of Montenegro. Комплексот се наоѓа во Општина Колашин, оддалечен 72 километри од главниот град на Црна Гора, на половина пат помеѓу градот и ски-центарот, а ...

повеќе »

Во Шпанија потрошени 258 милиони евра за возови кои не можат да минуваат низ тунелите

Во Шпанија потрошени 258 милиони евра за возови кои не можат да минуваат низ тунелите

Директорот на компанијата „Ренфе“, која е задолжена за железничкиот сообраќај во Шпанија, поднесе оставка, бидејќи за 258 милиони евра се купени возови кои се преголеми за тунелите на пругата меѓу Астурија и Кантабрија. Бидејќи набавката на некомпатибилни возови предизвика бурни ...

повеќе »

„Вилата во поглед“ над Дубровник

„Вилата во поглед“ над Дубровник

Семејна куќа е најфлексибилниот архитектонски жанр каде се можни сите крајности на создавање простор. Оваа куќа претставува една од можните крајности. Волумен на повеќе нивоа, втиснат во карпа, својата појавност ја обликува со топографијата на крововите и преплетувањето на синкасти ...

повеќе »
Scroll To Top