Насловна / Author Archives: Порта3 (page 8)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Најголемиот лавиринт во Европа во форма на Лего фигура

Најголемиот лавиринт во Европа во форма на Лего фигура

Во Северен Јоркшир, по повод 90 години постоење на компанијата Лего, направен е најголемиот лавиринт во Европа и тоа во форма на Лего фигура, која е 3.500 пати поголема од вистинската. „Лавиринтот на површина поголема од осум фудбалски игралишта е ...

повеќе »

Утре на Стенковец обуки за летање со беспилотни летала за луѓе со попреченост

Утре на Стенковец обуки за летање со беспилотни летала за луѓе со попреченост

Утре, 23 јули 2022 година на Спортскиот аеродром Стенковец ќе се одржи обука за летање со беспилотни летала за луѓе со попреченост. Обуката е во организација на Здружение на лицата со параплегија и квадриплегија „Без Ограничувања“ и Аероклубот Скопје. Организаторите ...

повеќе »

Растение кое изгледа одлично во сите ентериери

Растение кое изгледа одлично во сите ентериери

Доколку сте во потрага по ново зеленило во вашиот дом кое нема да бара премногу грижа, време е да дознаете повеќе за Кинескиот долар или Pilea peperomyoida. Ова зимзелено растение кое потекнува од јужна Кина е препознатливо по неговите кружни ...

повеќе »

Капсула хотелите во Јапонија доживуваат трансформација

Капсула хотелите во Јапонија доживуваат трансформација

Таканаречените капсула хотели се типичен пример за тоа по што е препознатливо јапонското хотелиерство. Комбинирајќи максимално искористување на просторот, техничка генијалност и футуристичка атмосфера, овие хотели се едни од најпознатите и во исто време уникатен тип на сместување во Јапонија. ...

повеќе »

Скок на цените на недвижностите во регионот и во европските метрополи

Скок на цените на недвижностите во регионот и во европските метрополи

Поради неизвесната економска ситуација и војната во Украина, се поголем број луѓе се одлучуваат да инвестираат во недвижнини. За многумина тоа е начин на штедење, па готовината ја претвораат во квадрати. Затоа цените почнаа вртоглаво да растат. Како се движат ...

повеќе »

На колку степени треба да ладиме и грееме во просториите?

На колку степени треба да ладиме и грееме во просториите?

Потребите за енергија во летoто се секогаш помали во споредба со зимскиот и есенскиот период, особено во регионите со умерена и студена клима како што е на пример Европскиот континент. Заради тоа, многу аналитичари претпоставуваа дека енергетската криза ќе заврши ...

повеќе »

Путин: „Пуштањето во употреба на гасоводот Северен тек 2 би ја зголемило испораката на гас во Европа“

Путин: „Пуштањето во употреба на гасоводот Северен тек 2 би ја зголемило испораката на гас во Европа“

Пуштањето во употреба на гасоводот „Северен тек 2“ е еден од начините за зголемување на испораката на руски гас во Европа, иако половина од неговиот капацитет веќе е наменет за домашна потрошувачка, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. „Имаме подготвена ...

повеќе »

Sotheby’s продаде маса на Жан Пруве за 1.6 милиони долари

Sotheby’s продаде маса на Жан Пруве за 1.6 милиони долари

Жан Пруве (1901 – 1984) е француски металски работник, самоук архитект и дизајнер. Ле Корбизје го прогласил Пруве за конструктор, кој ги спојува архитектурата и инженерството. Главното достигнување на Пруве било пренесувањето на производната технологија од индустријата во архитектурата, без ...

повеќе »

Новак Ѓоковиќ го покажа својот керамички Нublot Big Bang Meca-10

Новак Ѓоковиќ го покажа својот керамички Нublot Big Bang Meca-10

Српската тениска легенда по седми пат го прослави освојувањето на најстариот турнир во спортот. На прославата на вимблдонскиот трофеј на зглобот на Новак заблеска син, керамички Hublot Big Bang Meca-10. Ова е првпат Ѓоковиќ да победи на Грен слем турнир ...

повеќе »
Scroll To Top