Насловна / Author Archives: Порта3 (page 10)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Заштеда на енергија до 50 отсто со користење на пигменти во прозорците

Заштеда на енергија до 50 отсто со користење на пигменти во прозорците

На Универзитетот во Торонто, тим истражувачи на чело со професорот Бен Хатон направиле „течен прозорец“. Инспирација им била кожата од сипите и лигњите што ја менуваат бојата. Имено, овие животни можат да ги движат пигментите во клетките под кожата, преминувајќи ...

повеќе »

Слоновите како шумари заштитници – како не штитат од климатските промени

Слоновите како шумари заштитници – како не штитат од климатските промени

Слоновите можат да играат клучна улога во спасувањето на планетата. Зачувувањето на популациите на критично загрозените шумски слонови е од клучно значење не само за самите животни, туку и за заштита на капацитетот за апсорпција на јаглерод во средината во ...

повеќе »

MVRDV ги пренаменуваат алуминиумските отпадоци во колекција осветлување (ВИДЕО)

MVRDV ги пренаменуваат алуминиумските отпадоци во колекција осветлување (ВИДЕО)

Холандското архитектонско биро MVRDV ја претстави колекцијата за осветлување High Profile, која е направена од остатоци од алуминиумски профили отфрлени од производството на производите на Delta Light. Брендот за архитектонска расвета Delta Light обично ги користи алуминиумските профили за вградување ...

повеќе »

Седиште на фармацевтска компанија во Загреб

Седиште на фармацевтска компанија во Загреб

Седиштето на фармацевтската компанија „Салвео“ се наоѓа во новосоздадената деловна зона на Завртница во Загреб. Со проектот за адаптација предвидено е  проширување и реновирање на постоечкиот деловен простор и реорганизација на распоредот во согласност со динамиката и флексибилноста на новите ...

повеќе »

Хакатон (натпревар) по повод Светскиот ден на инженерството 2023

Хакатон (натпревар) по повод Светскиот ден на инженерството 2023

Светската инженерска организација и УНЕСКО организираат Хакатон (натпревар) по повод Светскиот ден на инженерството 2023. Хакатонот е насловен „Инженерска иновација за поотпорен свет“ е дизајниран да ги поттикне студентите по инженерство да работат во тимови на решавање на глобален реален ...

повеќе »

Најпрофитабилна година во историјата на западните нафтени компании, 400 милијарди долари

Најпрофитабилна година во историјата на западните нафтени компании, 400 милијарди долари

Додека 2022 година предизвика тешкотии за многу луѓе ширум светот поради зголемената инфлација, војната во Украина и климатските катастрофи, за најголемите западни нафтени и гасни компании тоа беше година на невиден бум и рекорден раст на профитот. Само петте најважни ...

повеќе »

Орки – цицачи најзагрозени од хемикалии

Орки – цицачи најзагрозени од хемикалии

Во телата на орките се откриени „високо токсични и канцерогени препарати, па дури и инсектицид дидити“. Неодамна, научниците открија уште една опасна хемикалија поврзана со тоалетната хартија. Тим научници од Универзитетот Британска Колумбија, Министерството за земјоделство и храна на Британска ...

повеќе »

39. годишнина од ЗОИ во Сараево, да се потсетиме на стадионот Кошево

39. годишнина од ЗОИ во Сараево, да се потсетиме на стадионот Кошево

По повод 39. годишнината од XIV Зимскиоте олимписки игри во Сараево, одржани од 8. до 19 февруари 1984 година, да се потсетиме на стадионот Кошево, каде е одржана церемонијата на отварањето.  Местото каде започна целиот настан со свеченото отварање на ...

повеќе »

MAD проектира терминал налик на пердув за аеродром во Кина

MAD проектира терминал налик на пердув за аеродром во Кина

Лебдечки пердув е визуелна референца за аеродромскиот терминал што кинеското архитектонско биро MAD го проектира во градот Чангчун, провинцијата Џилин, Кина. Терминалот 3 на меѓународниот аеродром Changchun Longjia ќе има карактеристична форма во облик на вентилатор, која е наменета да ...

повеќе »
Scroll To Top