Насловна / Author Archives: Порта3 (page 40)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Maison&Objet во Париз: Спој меѓу фините занаети и технологијата

Maison&Objet  во Париз: Спој меѓу фините занаети и технологијата

Веќе 25 години, саемот Мезон е Обже (Maison&Objet), со своите двегодишни изданија, ја спојува креативната енергија на дизајнерите и брендовите во Градот на Светлината и ја обединува меѓународната заедница за дизајн, декор на домот и начин на живот. Неговата основна ...

повеќе »

Зелен спас на Грција – двострани соларни панели обезбедуваат четири пати поевтина струја од пазарот

Зелен спас на Грција – двострани соларни панели обезбедуваат четири пати поевтина струја од пазарот

И во услови на растечка енергетска криза, Европската унија не се откажува од „зелениот договор“. Напротив, земјите-членки треба да ги зголемат инвестициите во обновливите извори на енергија. За да опстанат на пазарот, нафтените компании први влегоа во енергетската транзиција, освен ...

повеќе »

Њујорк планира да ги смести бездомниците во напуштени хотели

Њујорк планира да ги смести бездомниците во напуштени хотели

Градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс, јавно го поддржа државниот предлог-закон кој ќе му олесни на градот да ги претвори недоволно искористените или празни хотели во прифатливи станови. Адамс апелираше до законодавците на сојузната држава Њујорк да дадат зелено светло за ...

повеќе »

Случај Паундбери: зачувување на наследството или лажна архитектура?

Случај Паундбери: зачувување на наследството или лажна архитектура?

Ако патот ве однесе до Англија и наидете на идиличното совршено зачувано гратче Паундбери, веројатно ќе останете без здив и ќе ги пофалите Англичаните што „внимателно го чувале своето наследство, за разлика од некои други“. Но, тоа е измама. Паундбери ...

повеќе »

Деменција – крадец на нашите спомени

Деменција – крадец на нашите спомени

Зошто се одлучив за ваков текст? Затоа што: многу родители на мои блиски и пријатели имаат деменција. Блиските и пријателите страдаат со нив. многу често, вртејќи по Фејсбук наидувам на објави и слики во кои се бара некое изгубено лице, ...

повеќе »

Каламинтa – растение на годината

Каламинтa – растение на годината

Каламинта (Calamintha nepeta ssp. nepeta), избрана како растение на годината на Здружението за повеќегодишни растенија, е омилено растение на многу градинари. Растението потекнува од Европа и медитеранскиот регион, член е на семејството нане и успева на сончеви локации. Сиво-зеленото зеленило ...

повеќе »

Европската унија и САД немаат замена за рускиот гас

Европската унија и САД немаат замена за рускиот гас

Европската унија ќе работи на тоа да овозможи одлуката на руски „Гаспром“ да го прекине снабдувањето со гас на Полска и Бугарија да има најмалку можни последици за потрошувачите – изјави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на ...

повеќе »

Отворена изложбата на Димитар Кондовски (ФОТО)

Отворена изложбата на Димитар Кондовски (ФОТО)

На синоќешното отворање на изложбата на Димитар Кондовски, еден од најзначајните македонски современи сликари, Даут пашин амам беше полн. Изложени се 95 дела, од кои само пет се позајмени од други места, а останатите 90 се на семејството, при што ...

повеќе »

Избрани четворицата финалисти за наградата ДЕНЕС 2022 за млади визуелни уметници до 35 години

Избрани четворицата финалисти за наградата ДЕНЕС 2022 за млади визуелни уметници до 35 години

Организацијата Факултет за работи што не се учат – ФРУ, Скопје во соработка со Центар за современи уметности – Скопје, Мрежата „Награди за млади визуелни уметници“ (YVAA), резиденциската програма Residency Unlimited (RU), Њујорк и фондацијата Trust for Mutual Understanding, Њујорк, ...

повеќе »
Scroll To Top