Насловна / Author Archives: Порта3

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Филип Фидановски со изложба во Вараждин, „Пикасо можеби јас – во чест на Пикасо“

Филип Фидановски со изложба во Вараждин, „Пикасо можеби јас – во чест на Пикасо“

Во Галеријата К10 во Вараждин, македонскиот уметник – керамичар Филип Фидановски се претставува со изложбата „Пикасо можеби јас – во чест на Пикасо“. Изложбата ја отвори на 18 мај 2024 година  македонскиот амбасадор во Република Хрватска, Проф. д-р Милаим Фетаи, ...

повеќе »

Колку чинат становите во близина на славните италијански споменици?

Колку чинат становите во близина на славните италијански споменици?

Најголемиот сајт за недвижности во Италија, „Imobiliare“ ги објави резултатите од истражувањето за тоа колку чинат становите во близина на најголемите и најпознатите италијански споменици. Во истражувањето кое го спроведе „Imobiliare“ биле вклучени споменици како Дуомо во Милано, Колосеумот во ...

повеќе »

Светлина и сенка во стакло: Колекцијата Lokum на Sabine Marselis

Светлина и сенка во стакло: Колекцијата Lokum на Sabine Marselis

Неодамна, на Неделата на дизајн во Милано, беше претставена нова колекција која го привлече вниманието на љубителите на дизајнот ширум светот… Станува збор за колекцијата Lokum, дизајнирана од Sabine Marselis за Acerbis, дел од MDF Italia Group. Позната по својата ...

повеќе »

Меѓународен конкурс за павилјонот на Црна Гора на Експо 2025 година во Осака

Меѓународен конкурс за павилјонот на Црна Гора на Експо 2025 година во Осака

Министерството за економски развој на Црна Гора минатата неделата објави меѓународен конкурс за концептот и содржината на поставката на изложбата во Националниот павилјон на Црна Гора на светската изложба Експо 2025, што ќе се одржи од 13. април до 13. ...

повеќе »

Zaha Hadid Architects победи на конурсот за терминалот Riga Ropax во Латвија

Zaha Hadid Architects победи на конурсот за терминалот Riga Ropax во Латвија

Zaha Hadid Architects победи на архитектонскиот конкурс за Riga Ropax Terminal, нов патнички и  карго терминал во Рига, Латвија. Zaha Hadid Architects соработувале со водечките латвиски практики Sarma Norde Architects и Alps Landscape Architects, како и Sweco Finland за развој ...

повеќе »

Легендарниот руски фотограф Александар Родченко

Легендарниот руски фотограф Александар Родченко

Александар Михајлович Родченко (1891 – 1956) бил руски и советски уметник, скулптор, фотограф и графички дизајнер. Тој e еден од основачите на конструктивизмот и рускиот дизајн; бил оженет со уметницата Варвара Степанова. Александар Михајлович Родченко Родченко бил еден од најсестраните ...

повеќе »

Белградската интернационална недела на архитектурата – БИНА 2024

Белградската интернационална недела на архитектурата – БИНА 2024

Деветнаесеттото по ред издание на Белградската интернационална недела на архитектурата – БИНА 2024 година ќе се одржи од 30 мај до 29 јуни 2024 година, во организација на Друштво на архитекти на Белград – ДАБ и Културниот центар на Белград ...

повеќе »

Зајакнување на свеста за сеизмичкиот ризик како основа за градење отпорно општество – едукативната кампања

Зајакнување на свеста за сеизмичкиот ризик како основа за градење отпорно општество – едукативната кампања

Земјотресите се една од најразорните природни појави, кои во своето многу кратко време на дејство може да предизвикаат катастрофални последици на општествените и на инфраструктурните капацитети, човечки жртви и големи материјални штети. Нашата држава генерално се наоѓа во зона со ...

повеќе »

Хотел на Санторини со соби во бело обоени пештери

Хотел на Санторини со соби во бело обоени пештери

Грчкото биро Kapsimalis Architects претвори неколку поранешни домови, плевни и визби на островот Санторини во хотел со соби во пештери. Сместен меѓу низа од згради што го формираат работ на селото Оди, хотелот Saint Hotel се спушта на карпа покрај ...

повеќе »
Scroll To Top