Насловна / Author Archives: Порта3 (page 20)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Најчиста вода за капење има земја која нема море – Австрија

Најчиста вода за капење има земја која нема море – Австрија

Квалитетот на европската вода за капење е драматично подобрен во последните децении, а новиот извештај објавен оваа недела од Европската агенција за животна средина (ЕЕА) открива дека скоро 85 отсто од нејзините капалишта сега се рангирани како „одлични“. Годишниот извештај ...

повеќе »

Вонр. проф. д-р Дарко Наков – нов претседател на ДГКМ

Вонр. проф. д-р Дарко Наков – нов претседател на ДГКМ

Вчера 7.6.2022 год. со почеток во 12 часот во амфитеатарот на Градежен факултет – Скопје при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ се одржа Изборно собрание на Друштвото на Градежни конструктори на Македонија – ДГКМ. На истото присуствуваа 79 претставници од ...

повеќе »

Од понеделник јавниот превоз ќе сообраќа по летен возен ред, а ученичките бесплатни билети нема да важат

Од понеделник јавниот превоз ќе сообраќа по летен возен ред, а ученичките бесплатни билети нема да важат

ЈСП Скопје информира дека поради завршувањето на учебната година 2021/2022, од понеделник (13.06.2022 год), јавниот превоз ќе сообраќа по летен возен ред, а ученичките бесплатни билети нема да важат за време на летниот распуст. Бесплатните билети на учениците од основните ...

повеќе »

Поранешна штала стилизирана за дневни простории во дом во Ајдахо

Поранешна штала стилизирана за дневни простории во дом во Ајдахо

Јазикот на локалната архитектура и минималистичкиот концепт го поттикнале дизајнот на ентериерот на овој дом на реката Big Wood, сместен јужно од Sun Valley, Ајдахо, САД. Домот се состои од два едноставни облика кои користат практични градежни форми. Поранешна двокатна ...

повеќе »

Coral Pavilion во Нигерија со чисти линии и едноставна геометрија

Coral Pavilion во Нигерија со чисти линии и едноставна геометрија

Нигериското проектантско биро cmDesign Atelier на архитектот Tosin Oshinowo изработило проект за целосно бел минималистички павилјон на полуостровот Лагос, Нигерија, до кој може да се пристапи само со брод од средиштето на градот. Наречен Coral Pavilion, павилјонот од 310 квадратни ...

повеќе »

Денес во Охрид презентација на дигитални решенија за туризмот

Денес во Охрид презентација на дигитални решенија за туризмот

Дигитални решенија развиени од старт-ап, микро и мали ИКТ компании, што се погодни за дигитализација на работењето на компаниите од секторот туризам денес во 11 часот ќе бидат презентирани на Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“-Охрид, пишува ...

повеќе »

Dior ја лансираше новата колекција Aquarius

Dior ја лансираше новата колекција Aquarius

Летото е време за ручеци на отворено и појадок на тераса, а новата колекција на сервис за јадење Dior наречена Aquarius ќе и даде на секоја гозба нота на свежина. Сите предмети се направени во деликатни нијанси на сино-зелена боја ...

повеќе »

Во Мала станица патувачка изложба – „Еволуција: маските од теснецот Торес“

Во Мала станица патувачка изложба – „Еволуција: маските од теснецот Торес“

Во Мала станица ќе се одржи меѓународната патувачка изложба создадена од страна на Културниот центар Габ Титуи од Австралија, во соработка со Министерството за надворешни работи и трговија на Австралија, Националниот музеј на Австралија и Амбасадата на Австралија во Белград ...

повеќе »

Невиден хаос и проблеми на аеродромите низ Европа и САД

Невиден хаос и проблеми на аеродромите низ Европа и САД

Повеќе од 1.000 патници на аеродромот во Даблин минатата недела ги бакнаа вратите на авионите. Редиците за качување биле премногу долги, поради што ги пропуштиле своите летови. Сведоци сме на хаотични летови на аеродромите низ Европа и САД, а експертите ...

повеќе »
Scroll To Top