Насловна / Author Archives: Порта3 (page 30)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Тасманија – една од првите територии во светот со нето негативни емисии на јаглерод диоксид

Тасманија – една од првите територии во светот со нето негативни емисии на јаглерод диоксид

Австралиската држава Тасманија е едно од првите места во светот што постигна нето негативни емисии на јаглерод диоксид, односно количините на овој гас што се отстрануваат од атмосферата на нивната територија се поголеми од оние што се испуштаат, покажува најновата ...

повеќе »

Запознајте го животот и делото на Пикасо на единствено патување низ Европа

Запознајте го животот и делото на Пикасо на единствено патување низ Европа

Кој вели дека единствениот начин да се истражи уметноста е во музеј? Специјализираната туристичка компанија Ariodante откри нов и возбудлив начин на истражување на животот, работата и наследството на легендарниот Пабло Пикасо. Највлијателниот уметник на 20 век, Пикасо, поголемиот дел ...

повеќе »

Вака изгледа енергетски самостоен дом на еден архитект

Вака изгледа енергетски самостоен дом на еден архитект

Бироата Robert Hutchison Architecture и Havier Sanchez Architects (JSa) работеле заедно на проектот Rain Harvest Home, локација вон секоја инфраструктурна мрежа, сместена во планините јужно од градот Вале де Браво, на околу два часа западно од Мексико Сити. Благодарение на ...

повеќе »

Webuild воведува робот кој истражува тунели

Webuild воведува робот кој истражува тунели

Компанијата Webuild и нејзината швајцарска подружница CSC Costruzioni го завршија тестот на прототип на робот дизајниран да врши истражувачки инспекции. Аксел – електрифицирано возило за автономно истражување – се користи за прелиминарна инспекција на локацијата Ничи Ла Мадалена на италијанската ...

повеќе »

Проект „Наш град“: Можност учениците да го кажат своето мислење за јавниот простор во нивните маала

Проект „Наш град“: Можност учениците да го кажат своето мислење за јавниот простор во нивните маала

Од август 2021 година, Здружението КАЖИ КОГА Скопје, со поддршка од Амбасадата на САД спроведуваше кампања и акција за поубави населби и маала – проект „Наш град“ кој цели да поттикне поголема вклученост на граѓаните, особено и на младите во ...

повеќе »

Советникот во Град Скопје Пановски прашува, што со зградите на „Кермес“, ЕВН, „Пелагонија“, галиите, хотелот

Советникот во Град Скопје Пановски прашува, што со зградите на „Кермес“, ЕВН, „Пелагонија“, галиите, хотелот

Советникот во Град Скопје од ЛДП, Никола Пановски прашува зошто не се доградат или урнат зградите и галиите, кои со години стојат во центарот на градот. За објекти кои стојат со години како „Кермес“ во Градскиот парк, зградите на ЕВН ...

повеќе »

Геометриска куќа за одмор и уживање

Геометриска куќа за одмор и уживање

Интересна геометриска куќа која на своите домаќини им нуди неверојатен поглед на околината. Куќата е организирана во три големи различни геометриски тела кои визуелно се поврзани со план за гледање така што совршено ги поврзуваат внатрешноста и надворешноста. Сместена во ...

повеќе »

Лондон е најскапото место за градење во светот

Лондон е најскапото место за градење во светот

Лондон повторно е најскапиот град во светот за градба, според најновата меѓународна студија за трошоци на Аркадис. Извештајот за меѓународни трошоци за изградба (ICC), кој ги проучуваше компаративните трошоци за изградба низ 100 градови, покажа дека Лондон е рангиран на ...

повеќе »

Ирското пристаниште ќе гради центар за обновлива енергија од 200 милиони евра

Ирското пристаниште ќе гради центар за обновлива енергија од 200 милиони евра

Најавени се планови за создавање на главен центар во ирското пристаниште Рослар за поддршка на офшор секторот за обновливи извори на енергија. Ирското пристаниште Рослар треба да инвестира 200 милиони евра за да стане главна база во земјата за изградба ...

повеќе »
Scroll To Top