Насловна / Author Archives: Порта3 (page 7)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Проекции на светлина и сенка во куќа во близина на Буенос Аирес

Проекции на светлина и сенка во куќа во близина на Буенос Аирес

Barrionuevo Villanueva Arquitectos се проектанти на куќа во близина на Буенос Аирес со конзолен горен кат што се протега кон блиската река Lujan. Куќата Obra Virazónсе се наоѓа во Tigre, град северно од Буенос Аиреса, кој е дел од неговото ...

повеќе »

„Зелен хуман град“: Злоупотреба на енергетската криза за да се излезе во пресрет на градежната мафија

„Зелен хуман град“: Злоупотреба на енергетската криза за да се излезе во пресрет на градежната мафија

Соопштение од Граѓанската иницијатива „Зелен хуман град“ Министерството за транспорт и врски ја злоупотребува енергетската криза за да им излезе во пресрет на градежната мафија и крупниот капитал со што ќе нанесе непоправливи штети на животната средина и ќе ни ...

повеќе »

Издадени 68 одобренија за градење на територија на Општина Центар

Издадени 68 одобренија за градење на територија на Општина Центар

Општина, Центар од оваа година започнува нова активност, односно објавување на полугодишни извештаи за издадените одобренија за градење. Општината соопштува дека се издадени вкупно 68 одобренија за градење на територија на Општина Центар, кои се однесуваат на барања поднесени од ...

повеќе »

Жителите на Аеродом со допис до Град Скопје, револтирани поради проширување на улицата „Васко Карангелески“

Жителите на Аеродом со допис до Град Скопје,  револтирани поради проширување на улицата „Васко Карангелески“

Реакција по повод намерата за уништување зеленило за проширување на улицата „Васко Карангелески“ во Општина Аеродром Скопје. Овој допис од граѓаните на Општина Аеродром во врска со проширување на улицата „Васко Карангелески“, уништување на зеленилото и загрозување на безбедноста на ...

повеќе »

Денес ретроспективната изложба на Теофил Шулајковски Тофе во Чифте амам

Денес ретроспективната изложба на Теофил Шулајковски Тофе во Чифте амам

Денес отворање на ретроспективната изложба на Теофил Шулајковски Тофе во Чифте амам во 20 часот Потегот со четка – налик на две трепкања со очите (кон ретроспективната изложба на Теофил Шулајковски – Тофе) Мајка со дете, 1967, 49х34,5 см Појдовен ...

повеќе »

Петте најдолги тунели во Европа

Петте најдолги тунели во Европа

Доколку влезете во норвешкиот тунел Lærdal, ве очекува возење од 24,51 километри. Овој тунел воедно е и најдолгиот патен тунел во светот. Ова се петте најдолги тунели во Европа: Тунелот Lærdal Ги поврзува регионите Lærdal и Aurland во Норвешка и ...

повеќе »

Во чест на градот, децата од градинките го градеа Скопје

Во чест на градот, децата од градинките го градеа Скопје

Детскиот културен центар „Карпош“ и оваа година традиционално, во чест на градот Скопје, ја организира манифестацијата „ГО ГРАДАМ МОЈОТ ГРАД“-2022, манифестација на која учествуваат најмалите, децата од предучилишните установи од Скопје. Оваа манифестација има за цел да ги истакне детските ...

повеќе »

И ова е Скопје… Фестивал на италијанска храна

И ова е Скопје… Фестивал на италијанска храна

На плоштадот Македонија се одржа Фестивалот на италијанска храна, настан во организација на Амбасадата на Р. Италија и ITA -Italian Trade Agency, со кој се одбележува Неделата на италијанската кујна во светот. Фото: КИРО ПОПОВ

повеќе »

Сензорен урбанизам: Заборавивме да ги мирисаме, слушаме и допираме нашите градови

Сензорен урбанизам: Заборавивме да ги мирисаме, слушаме и допираме нашите градови

Сензорниот урбанизам е форма на истражување за тоа како невизуелните информации го дефинираат карактерот на градот и влијаат на неговата виталност. Во оваа смисла, се користат различни методи, како што се звучни ленти, мапи на мирис, како и употреба на ...

повеќе »
Scroll To Top