Насловна / Author Archives: Даниела Младеновска (page 7)

Author Archives: Даниела Младеновска

Feed Subscription

Фабриката 3Sun на Enel, станува најголема фабрика за фотонапонски панели во Европа

Фабриката 3Sun на Enel, станува најголема фабрика за фотонапонски панели во Европа

Погонот 3Sun во Катанија на Сицилија е еден од најголемите за производство на фотонапонски панели во Европа, а сега учинокот ќе се зголеми за дури 15 пати. Ова е воедно и единствената фабрика во Европа за масовно производство на двострани ...

повеќе »

Пет милиони евра за заштита на европската Амазонија

Пет милиони евра за заштита на европската Амазонија

World Wildlife Fund (WWF) одвои 5 милиони евра за обнова за Мура, Драва и Дунав, на подрачјето на т.н „европска Амазонија“ која е под заштита на  UNESCO. Со вложувањето во ревитализација анреките и мочуриштата на ова подрачје, се инвестира и ...

повеќе »

Девет членки на ЕУ бараат зелен статус на водородот добиен со електрична енергија од нуклеарки

Девет членки на ЕУ бараат зелен статус на водородот добиен со електрична енергија од нуклеарки

Франција, Романија, Бугарија, Полска, Словенија, Хрватска, Словачка, Унгарија и Чешка, испратиле барање до Евроспката комисија да го вклучи водородот со произведен со електрична енергија од нуклеарни електрани во целите на Еу за зелен, односно водород добиен од обновливи извори. Како ...

повеќе »

Apple работи на нов iPhone – Ultra

Apple работи на нов iPhone – Ultra

Apple наводно работи на нов модел на iPhoneu кој би можел да биде претставен идната година. Станува збор за моделот наречен Ultra, кој се очекува на почетокот на наредната година, а кој своето место би го нашол над моделите iPhone Pro ...

повеќе »

Како ЕУ ќе излезе на крај без руски нафтени деривати?

Како ЕУ ќе излезе на крај без руски нафтени деривати?

Од неделата (5-ти февруари), и ЕУ веќе не купува нафтени деривати од Русија, како што тоа веќе го прават САД и Велика Британија. Се проценува дека тоа ќе ја чини Москва околу 160 милиони евра дневно, но сите се свесни ...

повеќе »

Најголемата соларна електрана во Словенија интегрирана со хидроцентралата Брежице

Најголемата соларна електрана во Словенија интегрирана со хидроцентралата Брежице

Хидроцентралата „Брежице“ го доби својот четврт сегмент, но не станува збор за уште еден агрегат од ист вид, туку фотонапонски систем од 6MW. Заедно сега сите сочинуваат хибридна електрана. Соларниот погон е поставен покрај акумулацијата. Новата фотонапонска постројка е најголема ...

повеќе »

Ова е најскапиот нов автомобил во историјата

Ова е најскапиот нов автомобил во историјата

Bugatti Chiron Profilée е последниот примерок на Bugatti без дополнителен електричен мотор, кој ја напушти фабриката во Молсхајм без однапред познат купувач. Овој автомобил е продаден на аукција за импресивна цена. Веќе не е никаква новост светските рекорди во разни ...

повеќе »

Грчкиот стартап OET започнува со производство на флексибилни фотонапонски панели

Грчкиот стартап OET започнува со производство на флексибилни фотонапонски панели

Грчката компанија Organic Electronic Technologies (OET) во соработка со Лабораторијата за тенки филмови – нанобиоматеријали – наносистеми и нанометрологија (LTFN) од Aristotle University of Thessaloniki, спроведува проект за подготовка на производна технологија за тенки, лесни, флексибилни и полутранспарентни соларни панели во различни ...

повеќе »

Претставен е официјалниот постер за „Ролан Гарос 2023“

Претставен е официјалниот постер за „Ролан Гарос 2023“

Секоја година, почнувајќи од 1980, француската тениска федерација поканува еден уметник со задача да подготви официјален постер за грен слем тенискиот турнир „Ролан Гарос“. Оваа година таа привилегија ја доби францускиот млад уметник Maxime Verdier. Тој го потпишува 44-тиот постер на ...

повеќе »
Scroll To Top