Насловна / Author Archives: Даниела Младеновска (page 13)

Author Archives: Даниела Младеновска

Feed Subscription

Raus aus Gas: Виена со премии ги поттикнува граѓаните да преминат од гас на чисти енергенти

Raus aus Gas: Виена со премии ги поттикнува граѓаните да преминат од гас на чисти енергенти

За сите граѓани кои сакаат да го исфрлат гасот како енергент од своите домови, и да започнат да користат енергија од еколошки поприфатливи извори, Град Виена подготвил премии. Но, реализацијата на програмата „гасот надвор“ (Raus aus Gas) во Виена, сепак ...

повеќе »

Vivo X100 Pro конечно стигнува во Европа

Vivo X100 Pro конечно стигнува во Европа

Иако е официјално претставен во Кина уште во ноември минатата година, доаѓањето на смартфонот Vivo X100 Pro на другите пазари е доста бавно. Сепак, сега тој конечно стигнува во Европа, откако претходно на почетокот на годината започна неговата продажба и ...

повеќе »

BIG проектираше „бодликави“ облакодери

BIG проектираше „бодликави“ облакодери

Cactus Towers, ремек дело на данското студио BIG, наскоро ќе бидат завршени во Копенхаген. Овие две високи „бодликави“ облакодери содржат 495 станбени единици и поврзани се со јавен парк. Според достапните информации, резиденцијалните единици се веќе готови, а заедничките простори ...

повеќе »

Србија: Кинески компании ќе градат електрани на ветер и солар со капацитет од 2.000MW

Србија: Кинески компании ќе градат електрани на ветер и солар со капацитет од 2.000MW

Министерството за рударство и енергетика, во име на Владата нa Србија, потпишало Меморандум за разбирање со кинеските компании Shanghai Fengling Renewables и Serbia Zijin Copper. Договорот предвидува инвестиција од две милијарди евра во ветерни паркови и соларни електрани, со вкупен ...

повеќе »

Бајден привремено ги запре новите проекти за извоз на ТПГ

Бајден привремено ги запре новите проекти за извоз на ТПГ

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден, соопшти дека привремено ќе ги запре процесите на одобрување на нови проекти за извоз на течен природен гас (ТПГ).  Од Белата куќа истакнуваат дека оваа одлука ја донеле со цел Министерството за енергетика да ...

повеќе »

Populous го претстави револуционерниот стадион на планина Во Саудиска Арабија

Populous го претстави револуционерниот стадион на планина Во Саудиска Арабија

Саудиска Арабија, станува дом на иновативниот архитектонски проект – The Prince Mohammed Bin Salman Stadium. Овој стадион, кој е сместен на врвот на планина, на височина од 200 метри, претставува најнов пример на амбициозната архитектура во оваа земја. Архитектонското студио Populous, ...

повеќе »

Словенечката GEN group го зголемила профитот за 10 пати во 2023 година

Словенечката GEN group го зголемила профитот за 10 пати во 2023 година

Компанијата GEN group во 2023 година остварила профит од 204,5 милиони евра, што е десет пати повеќе во однос на 2022 година. Но, во истиот период приходите с енамалени за речиси 30%. Високите цени на енергијата на почетокот на 2023 ...

повеќе »

Сензација во Кина: Скијачки центар на покривот на трговски центар

Сензација во Кина: Скијачки центар на покривот на трговски центар

Studio 10 Design, компанија позната по своите импресивни облакодери во Саудиска Арабија, го претстави својот најнов проект – огромен трговски центар со мешовита намена во Кина, кој ќе го има и најголемиот затворен скијачки центар на светот. Овој иновативен проект ...

повеќе »

Balkan Solar Summit на 8-ми и 9-ти фебруари во Бања Лука

Balkan Solar Summit на 8-ми и 9-ти фебруари во Бања Лука

Конференцијата Balkan Solar Summit ќе се одржи на 8-ми и 9-ти февруари во Бања Лука, каде ќе се дискутира за најновите трендови и иновации во областа на енергијата од Сонцето и ветерот, технологиите за складирање на енергија, како и за друи ...

повеќе »
Scroll To Top