Насловна / Author Archives: Даниела Младеновска (page 40)

Author Archives: Даниела Младеновска

Feed Subscription

Увозот на ТПГ во Европа, за прв пат поголем од увозот на гас преку гасоводи

Увозот на ТПГ во Европа, за прв пат поголем од увозот на гас преку гасоводи

Во првите шест месеци оваа година, увозот на течен природен гас (ТПГ) во Европа го надмина увозот преку гасоводи. Ова го покажуваат податоците на Refinitiv Eikon. Притоа, увозот на ТПГ во Европа достигнал максимум во април 2023 година.  САД имаат извезено ...

повеќе »

Со помош на AI, Zuckenberg ќе ги проучува човековите клетки и болести

Со помош на AI, Zuckenberg ќе ги проучува човековите клетки и болести

Иницијативата Chen Zuckerberg, која сопственикот на Metа ја покрена со сопругата, објавува дека ќе се впушти во истражувања во областа на медицината со помош ан вештачката интелигенција. Имено, тие планираат да изградат компјутерски систем базиран на вешталчка интелигенција (AI) за истражување ...

повеќе »

Volvo го запира производството на дизел автомобили веќе од почетокот на 2024 година

Volvo го запира производството на дизел автомобили веќе од почетокот на 2024 година

Шведскиот производител на автомобили Volvo, ќе го запре производството на сите преостанати дизел модели од почетокот на 2024 година, додека оди кон целосна електрификација на својата понуда. Оввој бренд планира да стане целосно електричен до 2030 година. „За неколку месеци ...

повеќе »

На ЕУ и се заканува зависност од литиум-јонските батерии од Кина

На ЕУ и се заканува зависност од литиум-јонските батерии од Кина

ЕУ ќе мора на разни начини да складира енергија, со цел да ја достигне својата климатска цел – нулта емисија на јаглерод до 2050 година. Европската унија до 2030 година би можела да стане зависна од увоз на литиум – ...

повеќе »

За половина век, климатските екстреми однеле два милиони животи

За половина век, климатските екстреми однеле два милиони животи

Светската метеоролошка организација (WMO) дека околу 12.000 екстремни климатски настани пријавени во периодот од 1970 до 2021 година, предизвикале смрт кај повеќе од два милиони луѓе.  Генералниот секретар на WMO, Petteri Taalas го споделил извештајот под името „Обединување во науката“ за ...

повеќе »

Словенија: Трасирање на патот до нов нуклеарен блок

Словенија: Трасирање на патот до нов нуклеарен блок

Енергетските стручњаци очекуваат голем раст на производството на нуклеарна енергија, а тој раст се базира на три столба. Првиот столб е долгорочно одржување и продолжување на работата на постоечките електрани, вториот е изградба на нови големи нуклеарни електрани, а третиот ...

повеќе »

Шестмина млади ја покренаа најголемата климатска парница во историјата

Шестмина млади ја покренаа најголемата климатска парница во историјата

Шест малди луѓе се подготвуваат да се појават пред Европскиот суд за човекови права, со цел поради загрозување на човековите права да принудат 32 европски земји забрзано да ги намалат емисиите на стакленички гасови. Тоа ќе биде досега најголема тужба ...

повеќе »

Се продабочува поделбата во ЕУ, во врска со нуклеарната енергетика

Се продабочува поделбата во ЕУ, во врска со нуклеарната енергетика

Местото на Германија како лидер на европското антикунклеарно лоби, е дополнително зацврстено откако канцеларот Олаф Шолц уште еднаш го потврди ставот дека за нуклеарната енергија нема простор во енергетскиот микс на земјата, додека од друга страна Италија има намера да ...

повеќе »

Малезија планира да го забрани извозот на технолошки минерали

Малезија планира да го забрани извозот на технолошки минерали

Малезија планира да го забрани извозот на технолошки минерали и да ја развие домашната индустрија кој ќе го опфати целиот вредносен синџир. Технолошките минерали се важна суровина за производи како што се чипови, ласери и магнети кај електричните возила и ...

повеќе »
Scroll To Top