Насловна / Author Archives: Порта3 (page 6)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Пронаоѓачот на мобилниот телефон, Мартин Купер, доби награда за животно дело

Пронаоѓачот на мобилниот телефон, Мартин Купер, доби награда за животно дело

Мартин Купер, човекот кој го измисли мобилниот телефон, ја прими наградата за животно дело на Светскиот конгрес за мобилни комуникации во Барселона, најголемиот саем за безжични комуникации во светот. Држејќи го во раце прототипот на првиот мобилен телефон наречен „цигла“ ...

повеќе »

David Chipperfield проектираат проширување на археолошкиот музеј во Атина

David Chipperfield проектираат проширување на археолошкиот музеј во Атина

На неокласичниот Национален археолошки музеј во Атина, ќе се додаде проширување од набиена земја како дел од реновирањето, по проект на бирото David Chipperfield Architects Berlin. Музејот ќе биде проширен со 20.000 квадратни метри простор, како и со зелен парк ...

повеќе »

Ин мемориам, Трајко Димитров: Значаен архитект и сведок на случувањата на македонската архитектонска сцена

Ин мемориам, Трајко Димитров: Значаен архитект и сведок на случувањата на македонската архитектонска сцена

Нашето Скопје го прават скопските улици и плоштади, куќи, но пред сè го прават луѓето кои живеат во него, било да се родени тука или се дојдени од некаде. Секој жител на Скопје обележен е со некаков идентитет, одреден со ...

повеќе »

Најскапото шише вода на светот чини 4,6 милиони долари

Најскапото шише вода на светот чини 4,6 милиони долари

Најскапото шише вода на светот чини 4,6 милиони долари и сигурно ќе им ја задоволи жедта само на милијардерите. Иако основната животна потреба – како што е водата – и зборот „луксуз“ не треба да бидат во истата реченица, навистина ...

повеќе »

Гимназијата Кагава на Кензо Танге ќе се урива

Гимназијата Кагава на Кензо Танге ќе се урива

На иконичната зграда очигледно и треба скапа реставрација, а локалните власти сметаат дека е поповолно да се урне. Гимназијата на профектурата Кагава во Такаматсу од 1964 година, дело на јапонскиот архитект Кензо Танге, добитник на наградата Прицкер, од 2014 година ...

повеќе »

ИНТЕРВЈУ: Проф. д-р Зорица Блажевска – добитник на наградата „Андреја Дамјанов“ 2022

ИНТЕРВЈУ: Проф. д-р Зорица Блажевска – добитник на наградата „Андреја Дамјанов“ 2022

Архитект Зорица Блажевска, професор на Архитектонскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје е добитник на наградата за животно дело ,,Андреја Дамјанов“ за 2022 година. Оваа награда ја доделува Асоцијацијата на архитекти на Македонија – ААМ, како признание за ...

повеќе »

Најубавите куќи се во Латинска и Средна Америка – Ocean Eye House во Костарика

Најубавите куќи се во Латинска и Средна Америка – Ocean Eye House во Костарика

Дрвените ѕидови може да се преклопат од предната страна на оваа куќа на брегот на Костарика, отворајќи за спалните соби и просторите за живеење поглед на океанот. Ocean Eye House е проект на архитект од Сан Хозе, Benjamin Garcia Saxe, ...

повеќе »

Столот за лулање ZHE, елегантно и модерно парче мебел

Столот за лулање ZHE, елегантно и модерно парче мебел

Овој модерен стол за лулање може да се пофали со оригинален дизајн и неверојатна удобност. Неговата лесна, минималистичка форма и материјали кои можат да се рециклираат го прават одличен избор за оние кои сакаат да додадат елегантен и еколошки допир ...

повеќе »

Bloomberg призна: Москва продава нафта по цени повисоки од ограничената

Bloomberg призна: Москва продава нафта по цени повисоки од ограничената

Руските нафтени компании во неделите по наметнувањето на ограничувањата на цените заработија многу повеќе пари отколку што првично се мислеше, изјави група експерти за Bloomberg. Новото истражување на Bloomberg го оспорува тврдењето дека ценовните ограничувања успешно го намалуваат приходот на ...

повеќе »
Scroll To Top