Насловна / Author Archives: Порта3 (page 5)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Иконичниот портрет на Ворхол на Мерилин Монро продаден за рекордни 195 милиони долари

Иконичниот портрет на Ворхол на Мерилин Монро продаден за рекордни 195 милиони долари

Славниот портрет на Мерилин Монро, кој Енди Ворхол го создал по нејзината смрт во 1962 година, продаден е на аукција за неверојатни 195 милиони долари. Често карактеризирано како „врвот на американската поп култура“, делото на Ворхол, Shot Sage Blue Marilyn, ...

повеќе »

Интерполација во Загреб која ги поместува границите на естетиката и функционалноста

Интерполација во Загреб која ги поместува границите на естетиката и функционалноста

Рибњак е прилично стар дел на Загреб, со неколку згради од социјализмот кои не ја нарушуваат хармонијата на уличните згради, но неодамна го привлече вниманието со храбро архитектонско решение на зградата која доминира на улицата со својата црна, впечатлива фасада ...

повеќе »

Градежништвото во регионот се ориентира кон зелена архитектура и здрава средина

Градежништвото во регионот се ориентира кон зелена архитектура и здрава средина

Деловната зграда Park Lane Office Center е модерен деловен објект со вкупна површина од 32.900m².  Се наоѓа во еден од најбрзо растечките квартови во Софија, Бугарија и има одлична локација – близу до најголемиот трговски центар во градот и некои ...

повеќе »

Фасадата на зградата на Најк инспирирана од оклопот на самураите

Фасадата на зградата на Најк инспирирана од оклопот на самураите

Портландската фирма Skylab Architecture неодамна ги претстави фотографиите од својот нов објект – зградата Серена Вилијамс, која е проектирана за Најк. Реализацијата на проектот е завршен на крајот на април во градот Бивертон во Орегон, САД, како дел од веќе ...

повеќе »

Како да се проектира ентериер за лица со оштетен слух

Како да се проектира ентериер за лица со оштетен слух

Губењето на слухот не е секогаш вродено, но порано или подоцна тоа може да му се случи на секој од нас. Според Светската здравствена организација, речиси една третина од луѓето постари од 65 години страдаат од одреден процент на губење ...

повеќе »

Maison&Objet во Париз: Спој меѓу фините занаети и технологијата

Maison&Objet  во Париз: Спој меѓу фините занаети и технологијата

Веќе 25 години, саемот Мезон е Обже (Maison&Objet), со своите двегодишни изданија, ја спојува креативната енергија на дизајнерите и брендовите во Градот на Светлината и ја обединува меѓународната заедница за дизајн, декор на домот и начин на живот. Неговата основна ...

повеќе »

Зелен спас на Грција – двострани соларни панели обезбедуваат четири пати поевтина струја од пазарот

Зелен спас на Грција – двострани соларни панели обезбедуваат четири пати поевтина струја од пазарот

И во услови на растечка енергетска криза, Европската унија не се откажува од „зелениот договор“. Напротив, земјите-членки треба да ги зголемат инвестициите во обновливите извори на енергија. За да опстанат на пазарот, нафтените компании први влегоа во енергетската транзиција, освен ...

повеќе »

Њујорк планира да ги смести бездомниците во напуштени хотели

Њујорк планира да ги смести бездомниците во напуштени хотели

Градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс, јавно го поддржа државниот предлог-закон кој ќе му олесни на градот да ги претвори недоволно искористените или празни хотели во прифатливи станови. Адамс апелираше до законодавците на сојузната држава Њујорк да дадат зелено светло за ...

повеќе »

Случај Паундбери: зачувување на наследството или лажна архитектура?

Случај Паундбери: зачувување на наследството или лажна архитектура?

Ако патот ве однесе до Англија и наидете на идиличното совршено зачувано гратче Паундбери, веројатно ќе останете без здив и ќе ги пофалите Англичаните што „внимателно го чувале своето наследство, за разлика од некои други“. Но, тоа е измама. Паундбери ...

повеќе »
Scroll To Top