Насловна / Author Archives: Бојана Палифровска (page 3)

Author Archives: Бојана Палифровска

Feed Subscription

Редукција на индустријата покрај крајбрежјето, во Лос Анџелес

Редукција на индустријата покрај крајбрежјето, во Лос Анџелес

Сасаки е архитектонско биро задолжено за трансформацијата на Wilmington Boardwalk, лоцирана во Сан Педро, Лос Анџелес, САД. Градското јадро продолжи да расте во последниве години поради проширувањето на пристаништето и неговите операции, што доведе до тоа да стане најпрометното пристаниште ...

повеќе »

Реставрација на црквата Колумбо од 1942 година, проект на студиото Луи Џојнер

Реставрација на црквата Колумбо од 1942 година, проект на студиото Луи Џојнер

Архитектите на Louis Joyner извршија реставрација на кулата на црквата Колумбо, во Индијана, САД. Постоечккиот објект, дело на дуото Елиел и Еро Сааринен во 1942 година, се смета за прва црква во модерен стил во Соединетите Држави и национален историски ...

повеќе »

Историја за одржливиот дизајн: незавршена енциклопедија

Историја за одржливиот дизајн: незавршена енциклопедија

Книгата „Историja за еколошкиот дизајн: недовршена енциклопедија “од Лидија Калиполити, објавена од Актар, го документира пресекот на архитектурата и дизајнот со екологијата, заштитата на животната средина, политиката, управувањето и правото од 19 век до денес. Публикацијата прикажува контрадикторни дефиниции и ...

повеќе »

Њујорк, низ објективот на шпанскиот фотограф Давид Хименез

Њујорк, низ објективот на шпанскиот фотограф Давид Хименез

Ivorypress, добро познатата уметничка галерија во Мадрид, претстави интересна изложба за Њујорк, прва самостојна изложба на шпанскиот фотограф Давид Хименез. Изложбата, отворена од 1 март до 29 јуни, претставува серија црно-бели фотографии кои прикажуваат слики од Њујорк, комбинирајќи улични фотографии ...

повеќе »

Сензорна оаза за искористување на енергетскиот потенцијал на Турција

Сензорна оаза за искористување на енергетскиот потенцијал на Турција

Архитектонското студио Bilgin Architects (Билгин Архитекти), стои за проектот зад изградбата на технолошка инфраструктура за контрола на најголемата централа за соларна енергија во Европа во Карапинар, Турција, сред доминантна пустинска клима. Површина од 20 квадратни километри во овој регион, која ...

повеќе »

Kонекција со локалните пејзажни референци во кинескиот град Ризао

Kонекција со локалните пејзажни референци во кинескиот град Ризао

Архитектонското студио Aurelien Chen (Аурелин Чен) и CSCEC Институтот за урбано и рурално планирање и дизајн соработуваа околу проектот за нов туристички центар во близина на кинескиот град Ризао. Местото на дејствување е врамено со пејзажните перспективи кои можат да ...

повеќе »

Реафирмирање на архитектонското наследство на УНЕСКО

Реафирмирање на архитектонското наследство на УНЕСКО

Вилата Роси, која се наоѓа во срцето на Ивреа, е реставрирана од архитектонското студио Г. Вилата се наоѓа во централното подрачје на светското наследство на УНЕСКО „Ивреа, индустриски град на 20 век“, лоциран во регионот Пиемонт, во провинцијата Торино, Италија. ...

повеќе »

Во порите на идентитетот на аргентинската држава

Во порите на идентитетот на аргентинската држава

Поттикнат од личен порив за документирање на пејзажи и локални градби во регионот Пампас во Аргентина, архитектот Франко Касача претставува еден од добро познатите типични аргентински рурални наративи во полињата „тапера“. Зелените пространства наречени „тапери“,во градот Фирмат, се едноставни, рудиментирани ...

повеќе »

Илустративен и гигански во природата – Музеј на уметноста Заишуи, Кина

Илустративен и гигански во природата –  Музеј на уметноста Заишуи, Кина

Архитектонското студио на Ишигами реализира огромен уметнички музеј во кој се сместени центар за посетители, кафуле и изложбен простор. Се наоѓа веднаш до реката Чаохе во провинцијата Шандонг, Кина, регион релативно познат по масовната урбанизација. Проектот ја толкува архитектурата во ...

повеќе »
Scroll To Top