Насловна / Author Archives: Бојана Палифровска (page 4)

Author Archives: Бојана Палифровска

Feed Subscription

Традиционална медитеранска архитектура на брегот на Матаро, Барселона

Традиционална медитеранска архитектура на брегот на Матаро, Барселона

БЕ Студио го заврши проектот за станбена зграда лоцирана на парцела, блиску до крајбрежјето на Матаро, главниот град на Марезме, крајбрежен град кој ужива умерена клима благодарение на неговата локација. Местото на проектниот опфат се карактеризира со урбана парцела каде ...

повеќе »

Темната страна на градот: Мадрид низ објективот на подземјето

Темната страна на градот: Мадрид низ објективот на подземјето

Архитектонскиот фотограф Мануел Алварез Диестро заедно со визуелниот уметник Карлос Гил го претставуваат проектот ‘Подземен Мадрид’, фотографска серија каде што ги овековечиле атмосферите на подземјето на Мадрид, прикажувајќи го небезбедниот аспект на градот, поблизок на научната фантастика одошто на реалноста. ...

повеќе »

Ревитализација на старата железничка станица Масарицка во Прага

Ревитализација на старата железничка станица Масарицка во Прага

Заха Хадид Архитекти ја завршија импозантната зграда интегрирана во јавен плоштад во градот Прага. Лоцирана делумно на шините на старата железничка станица Масарик, која е во процес на модернизација и е планирана да биде завршена во 2026 година. Масарицка е ...

повеќе »

Нов логистички центар во Малага

Нов логистички центар во Малага

Во 2018 година, студиото Систем Архитектура, на чело со Рафаел Уркиза Санчез, изврши обновување на заштитениот магацински простор на Васкез Молезун во кампусот Мајорал, во градот Малага. Систем Архитектура, штотуку додаде сосед, за истиот бренд, создавајќи дијалог на размери и ...

повеќе »

Добитници на наградите ХОЛЦИМ 2023 за одржлив развој

Добитници на наградите ХОЛЦИМ 2023 за одржлив развој

Наградите за одржливо градежништво Холцим се најважниот натпревар за одржлив дизајн во светот и ги прикажуваат проектите кои придонесуваат за трансформација во градежништвото. Основани во 2004 година, наградите ги почитуваат проектите кои комбинираат одржлив дизајн и градба со архитектонска извонредност. ...

повеќе »

Биомиметички индустриски тенденции во истражувачкиот центар Тексоверсум

Биомиметички индустриски тенденции во истражувачкиот центар Тексоверсум

Објектот Тексоверсум е резултат на работата спроведена од тимот предводен од Алманвапнер во соработка со Шефлер Архитекти и дизајнот на фасадата на Јан Ниперс инженеринг. Лоциран во градот Ројтлинген, град во Баден-Виртемберг, во јужна Германија, Тексоверсум е дел од проширувањето ...

повеќе »

Вила во Бареиро, Сетубал на архитектот Аирес Матеус

Вила во Бареиро, Сетубал на архитектот Аирес Матеус

„Куќа во Бареиро“, лоцирана во малиот и живописен град Бареиро, во Сетубал, со одличен поглед на Лисабон, е трансформација од остатоците од два магацини во нова куќа, проектирана од португалскиот архитект Аирес Матеус. При рехабилитација се задржа автентичниот надворешен изглед ...

повеќе »

Повторно актуелизирање на традиционалното, павилјон Ангсила, Тајланд

Повторно актуелизирање на традиционалното, павилјон Ангсила, Тајланд

Чет Архитекти, во улога на автор го претстави проектот, „Павилјон со платформи од остриги Ангсила“, лоциран покрај брегот на историското рибарско село Ангила во областа Муанг Чонбури во провинцијата Чонбури во источниот регион на Тајланд. Анг Сила е 60 километри ...

повеќе »
Scroll To Top