Насловна / Author Archives: Бојана Палифровска (page 2)

Author Archives: Бојана Палифровска

Feed Subscription

MAD Architects го претстави проектот за аеродромот Лишуи, Кина

MAD Architects го претстави проектот за аеродромот Лишуи, Кина

Тимот на MAD Architects го претстави проектот со кој започна изградбата на аеродромот Лишуи, лоциран во планинска област на југозапад од провинцијата Жеџијанг, Кина. Регионот, кој е познат по својата бујна вегетација и долини, ќе има национален регионален аеродром со ...

повеќе »

Генерирање на градителски идентитет во Мариола, Аликанте

Генерирање на градителски идентитет во Мариола, Аликанте

Архитектонското студио Sogo Архитекти штотуку ја заврши адаптацијата и проширувањето на училиштето кое се наоѓа во најисточниот дел на Сиера Мариола, во Аликанте. Главната цел на проектот е да ги направи достапни сите простори, подобрувајќи ја енергетската ефикасност на постојните згради ...

повеќе »

Покривка која дефинира и ги елиминира бариерите во просторот

Покривка која дефинира и ги елиминира бариерите во просторот

Студиото за ентериер Аурора Дизајн предлага сетилно искуство со создавање простор за чај во Јунан, Кина. Како почит на историјата на ова место, бидејќи е зачетокот на културата на чајот, во однос на неговото одгледување и неговата трговија пред илјадници ...

повеќе »

Арборетум – однос меѓу архитектурата и вегетацијата

Арборетум – однос меѓу архитектурата и вегетацијата

Изложбата отворена во Институтот за архитектура на Еускади во соработка со архитектонскиот центар Arc en Rêve во Бордо до октомври оваа година, има за цел да покаже дека и покрај фактот што архитектурата е одмерена и прецизна, тотално спротивна на ...

повеќе »

Ресторан со кула во хармонија со локалниот контекст на село во Кина

Ресторан со кула во хармонија со локалниот контекст на село во Кина

Архитектонското студио y.ad беше задолжено за реализација на новиот ресторан заедно со кула за набљудување што хармонично се вклопуваат со локалниот контекст на селото Хонгчијанг, во провинцијата Жеџијанг, Кина. Местото секоја година привлекува многу посетители кои им се восхитуваат на ...

повеќе »

Ричард Сера (1938-2024)

Ричард Сера (1938-2024)

Ричард Сера, најпознат по своите заоблени структури од ‘рѓосан челик, како што е серијата „Прашање на времето“, тешки 1.034 тони, која ја исполнува главната сала на музејот Гугенхајм Билбао, почина во вторникот во својот дом во Њујорк. Сера е роден во ...

повеќе »

“Наслојување на атмосфери” од Иоана Спану

“Наслојување на атмосфери” од Иоана Спану

Не сум ја посетила Dark Line, никогаш не сум била во Тајван. Сепак, нешто ме привлекува да размислувам за тој проект… И секогаш размислувам за тоа како ќе се чувствувам при посетата. Ова континуирано движење помеѓу емоциите и толкувањата активира ...

повеќе »

Празнината како идеја за ред, во Брно, Чешка

Празнината како идеја за ред, во Брно, Чешка

Ревитализацијата на паркот на плоштадот Моравија во Брно, Чешка, е проект спроведен од студиото Consequence forma архитекти. Завршен во 2022 година, ќе прерасне во модерен и еколошки простор, кој вклучува инфраструктурни елементи сино-зелени, еколошка одржливост и барања за биолошка разновидност, ...

повеќе »

Ненаметлива обнова на јавниот простор во Пиодао, централна Португалија

Ненаметлива обнова на јавниот простор во Пиодао, централна Португалија

Плоштадот и туристичката канцеларија на градот Пиодао се рехабилитирани и реконфигурирани од архитектонското студио Бранко дел Рио. Градот, кој се наоѓа во Сера до Акор, во централна Португалија, се карактеризира со своите шкрилести куќи и тесни, стрмни улици. Плоштадот Конего ...

повеќе »
Scroll To Top