Насловна / Архитектура / Карло Рати именуван за куратор на Венециското Биенале на архитектурата 2025

Карло Рати именуван за куратор на Венециското Биенале на архитектурата 2025

Карло Рати ќе биде куратор на XIX меѓународна изложба за архитектура, во Венеција од, 24 мај до 23 ноември 2025 година.

„Ние архитектите егоцентрично сметаме за себе дека сме најинтелигентни, но вистинската интелигенција е насекаде. Бестелестaта генијалност на еволуцијата, растечката моќ на компјутерите и колективната мудрост на толпата. За да се соочиме со свет кој пулсира во полн ек, архитектурата мора да ја искористи сета интелигенција што не опкружува. „Се чувствувам почестен и понизен што имам можност да бидам куратор на Венециското Биенале на архитектурата 2025 година“, изјави Карло по повод неговото назначување.

1

Управниот одбор на Ла Биенале ди Венеција се состана на 21 декември и расправаше за назначувањето на Карло Рати за управител на Одделот за архитектура, со конкретна задача да ја курира XIX меѓународна изложба за архитектура што ќе се одржи во 2025 година. Како предлог на претседателот Роберто Чикуто, во договор со Пјетранџело Бутафуоко, претседател на Ла Биенале ди Венеција за четиригодишниот период 2024-2027 година.

 

Архитект и инженер по струка, професорот Карло Рати предава на Технолошкиот институт во Масачусетс (МИТ) и Политехничкиот факултет во Милано. Тој е директор на Senseable City Lab и основачки партнер на канцеларијата за архитектура и иновации CRA-Carlo Ratti Associati (Торино, Њујорк и Лондон). Карло дипломирал на Politecnico di Torino и École Nationale des Ponts et Chaussées во Париз, а потоа магистрирал и докторирал. Работи на Универзитетот во Кембриџ, Обединетото Кралство, завршувајќи ја својата докторска теза како Фулбрајт стипендист на MIT.

3

Еден од првите десет најцитирани научници за урбанистичко планирање, Карло е коавтор на повеќе од 750 публикации, вклучувајќи го и неодамнешниот Атлас на разумниот град (Јејл Универзитетот Прес, со Антоан Пикон). Како презентер на ТЕД, тој редовно објавува статии во меѓународните медиуми, вклучувајќи ги „Њујорк тајмс“, „Фајненшл тајмс“, „Гардијан“, „Проект синдикат“, „Монд“, „Кориере дела сера“, „Ла Република“ и „Ел Паис“. Тој е и копретседавач на Глобалниот иден совет за градови и урбанизација на Светскиот економски форум.

4

Кураторското искуство на Карло опфаќа проекти во различни земји. Бил програмски директор на Институтот за медиуми, архитектура и дизајн „Стрелка“ во Москва, куратор на павилјонот BMW Гугенхајм во Берлин и куратор на павилјонот Future Food District на Експо 2015 во Милано. Тој бил главен куратор на 8-то биенале за урбанизам во градот Шенжен во 2019 година, ко-куратор на второто биенале за дизајн во Порто во 2021 година и креативен директор за наградуваната урбана визија на Европското номадско биенале, во Приштина во 2022 година.

2

Работата на Карло е изложувана во: MoMA во Њујорк, Музејот на модерна уметност, Ла Биенале ди Венеција (Меѓународни архитектонски изложби), Дизајн музеј во Барселона, Музејот на наука во Лондон и MAXXI во Рим. Три од неговите проекти (Дигитален воден павилјон, Копенхагенско тркало и Скрибит) се номинирани во листата на „Најдобри пронајдоци на годината“ на магазинот Тајм. Списанието Fast Company го именува Карло како еден од „највлијателните дизајнери во Америка“, а списанието Blueprint го нарече, еден од своите „луѓе кои ќе го променат светот на дизајнот“. Додека Блумберг го нарече „филозоф на сетилниот град“.

Испрати коментар

Scroll To Top