Насловна / Author Archives: Бојана Палифровска

Author Archives: Бојана Палифровска

Feed Subscription

„Паркот Змеј, 1998-2023: 25 години околу илјадагодишното дрво “ на Фернандо Менис

„Паркот Змеј, 1998-2023: 25 години околу илјадагодишното дрво “ на Фернандо Менис

Изложбата „El Parque del Drago, 1998-2023: 25 години околу илјадагодишното дрво“ е организирана од Градскиот совет на Icod de los Vinos и курирана од архитектот Фернандо Менис. Предлогот е вклучен во проектот „Острови на светот“ (кој во претходните дванаесет изданија ...

повеќе »

Структурна експресија во чекор со функцијата во проектот за Универзитетот IESEC во Мексико

Структурна експресија во чекор со функцијата во проектот за Универзитетот IESEC во Мексико

Архитектонското студио Dellekamp/Schleich со седиште во Мексико Сити го заврши проектот за кампусот на универзитетот IESEC, специјализиран за применета уметност и техничките науки. Кампусот се наоѓа на две главни патни правци во градот Салтиљо, главен и најнаселен град на мексиканската ...

повеќе »

Ревитализација на пазарот Болхао во Порто

Ревитализација на пазарот Болхао во Порто

Архитектонското студио Нуно Валентим со седиште во Порто, е автор на реконструкцијата на познатиот Меркадо до Болхао во центарот на градот Порто, Португалија. Изграден во 1914 година, Пазарот во Бoлхао е симбол на градот Порто, како комплекс со особен градителско значење, ...

повеќе »

Трансформација на крајбрежната силуета на градот Мастрихт

Трансформација на крајбрежната силуета на градот Мастрихт

На 23 мај 2023 година, Франс Бастиаенс, градскиот советник за урбан развој на градот Мастрихт, објави дека тендерската постапка за Landbouwbelang, урбанистичкиот план од 30.000 m² на бреговите на реката Meuse, во Мастрихт, Холандија, му се доделува на конзорциумот на ...

повеќе »

Засолнување и сугестивност во павилјонот на ADJAYE на овогодинешното Венециско Биенале

Засолнување и сугестивност во павилјонот на ADJAYE на овогодинешното Венециско Биенале

Adjaye Associates стои зад впечатливиот триаголен павилјон на Архитектонското биенале во Венеција во 2023 година, лоцирано во близина на Арсенале. Црната дрвена инсталација е наречена „Kwaeε“, што значи „шума“ на Тви, дијалект на аканскиот јазик што го зборуваат милиони луѓе ...

повеќе »

„Крајбрежни имагинации“ – Дански павилјон на Биеналето во Венеција 2023

„Крајбрежни имагинации“ – Дански павилјон на Биеналето во Венеција 2023

Со темата „Крајбрежни имагинации“ данскиот павилјон се претстави на Архитектонското биенале во Венеција 2023 година, курирано од архитектката Жозефин Михау. Посетителите можат да го истражуваат во предлог заснован на интересна рефлексија за природата на идните крајбрежни пејзажи и да нурнат ...

повеќе »

Простор за состанување. Меморијален парк Мелес Зенави во Адис Абеба, Етиопија

Простор за состанување. Меморијален парк Мелес Зенави во Адис Абеба, Етиопија

Студиото Други простори (Other Spaces), предводено од уметникот Олафур Елиасон и архитектот Себастијан Бехман го стои зад проектот на Меморијалниот парк Мелес Зенави во северниот дел на Адис Абеба. Паркот почна да се гради пред десет години за да го одбележи ...

повеќе »

Темната линија на студијата Мichèle & Мiquel и Da Vision Design

Темната линија на студијата Мichèle & Мiquel и Da Vision Design

Студио за архитектура и урбанизам  Michèle & Miquel, во соработка со DA VISION DESIGN, трасираат патека во срцето на планинскиот регион помеѓу Тајпеј и Илан, во источен Тајван. Овој регион низ историјата претставувал средиште на различни патишта. Последните зафати, изградени ...

повеќе »

Обнова на прединдустрискиот пејзаж. Градина на културата “EL TANQUE” од Фернандо Менис

Обнова на прединдустрискиот пејзаж. Градина на културата “EL TANQUE” од Фернандо Менис

Фернандо Менис е архитект задолжен за дизајнирање на новата градина со банани лоцирана во културниот простор „Ел Танке“, стар резервоар за нафта со дијаметар од 50 метри и висок речиси 20 метри што беше репрезентативен во индустриската историја на Канарските ...

повеќе »
Scroll To Top