Категорија: Видео

Feed Subscription

Електричен автомобил од рециклиран отпад

Електричен автомобил од рециклиран отпад

Група од 22 студенти од Холандија успеале да направат целосно функционален електричен автомобил користејќи пластика извлечена од океанот, рециклирани пластични шишиња и отпад од домаќинство. За овој труд да вроди со плод, студентите поминале 18 месеци, а на крајот се ...

повеќе »

Со точак за клима – видео за подобар живот во Скопје

Со точак за клима – видео за подобар живот во Скопје

Скопје е поубавo на точак. Скопјани сакаат да возат велосипед, а Скопје може повеќе за граѓаните. Документарен филм за радоста и предизвикот на возење велосипед во Скопје и желбата за посветла иднина.  

повеќе »

На Галапагос пронајден редок бел пингвин (ВИДЕО)

На Галапагос пронајден редок бел пингвин (ВИДЕО)

На островот Галапагос е откриен целосно бел пингвин, објави управата на локалниот Национален парк. Туристички водич прво забележал ретко животно на Изабела, најголемиот остров во архипелагот крај брегот на Еквадор, соопшти паркот. Експертите веруваат дека пингвинот може да има генетско ...

повеќе »

Најдлабокиот базен на светот во кој има подводни пештери (ВИДЕО)

Најдлабокиот базен на светот во кој има подводни пештери (ВИДЕО)

Во Полска, на 40 километри од Варшава, во градот Машцонов, е отворен нуркачки базен длабок 45,5 метри. Комплексот на базени „Deepspot“ има осум илјади кубни метри вода, што е 20 пати повеќе од количината на вода во обичен базен. Во ...

повеќе »

Старец собира шишиња од море и ги изложува во музеј (Видео)

Старец собира шишиња од море и ги изложува во музеј (Видео)

Тенгку Мохамад Али Манзор 15 години неуморно собира шишиња кои лебдат на малезискиот брег на Јужното кинеско море. Досега има подигнато повеќе од девет илјади и сега ги изложува во традиционална дрвена куќа што ја претворил во музеј. Шишињата ги ...

повеќе »

Гренланд се топи: Минатата година исчезнале 532 гигатони мраз (ВИДЕО)

Гренланд се топи: Минатата година исчезнале 532 гигатони мраз (ВИДЕО)

Во текот на претходната година, мразот во Гренланд се стопи уште повеќе. Изгледа дека новата ледена плоча на Гренланд е намалена над точката за враќање, топењето е неизбежно без оглед колку се намалува брзото затоплување на климата, сугерираат новите истражувања. ...

повеќе »

Во Дубаи се гради зграда од 302 метри која ќе „дише“(ВИДЕО)

Во Дубаи се гради зграда од 302 метри која ќе „дише“(ВИДЕО)

Во Дубаи се гради уште една прекрасна кула, која ќе биде висока „само“ 302 метри, но ќе може и да „дише“. Холандската архитектонска фирма UNStudio се соочи со голем предизвик како да се истакне „Кулата Васл“, нова зграда во сенката ...

повеќе »

Холандија го гради најдолгиот мост за пешаци и велосипедисти во Европа(ВИДЕО)

Холандија го гради најдолгиот мост за пешаци и велосипедисти во Европа(ВИДЕО)

Во холандската покраина Гронинген до крајот на годината ќе биде завршен најдолгиот велосипедски и пешачки мост во Европа. Мостот ќе биде долг 800 метри и ќе ги поврзува градот Винсхотен со блиското село на брегот на езерото Олдамбтмеер. Иако е ...

повеќе »

Во Тихиот океан лебди плоча од вулканска карпа(ВИДЕО)

Во Тихиот океан лебди плоча од вулканска карпа(ВИДЕО)

Во Тихиот океан лебди плоча од вулканска карпа која се протега на 150 квадратни километри, велат научниците. Езерските и сунѓерските карпи, со големина од 20 илјади фудбалски игралишта, за прв пат беа забележани од австралиските наутичари кон средината на август, ...

повеќе »
Scroll To Top