Насловна / Вести / Во Тихиот океан лебди плоча од вулканска карпа(ВИДЕО)

Во Тихиот океан лебди плоча од вулканска карпа(ВИДЕО)

Во Тихиот океан лебди плоча од вулканска карпа која се протега на 150 квадратни километри, велат научниците. Езерските и сунѓерските карпи, со големина од 20 илјади фудбалски игралишта, за прв пат беа забележани од австралиските наутичари кон средината на август, пренесува BBC.

Експертите веруваат дека плочата веројатно потекнувала од подземен вулкан кај Тонго, кој ја имал својата ерупција на 7 август, според сателитските слики.

Наутичарите предупредуваат да не се пристапува заради потенцијална опасност. Лесните карпи се лесни, шупливи кои можат да лебдат на површината на водата и се формираат кога магмата многу брзо се лади.

okean

Австралиска двојка што пловела кон Фиџи, ја забележала плочата кога случајно удриле во неа во текот на ноќта.

Тие зеле примероци од карпата, со големина на кошарска топка и го испратиле на универзитетот Квинсленд.

Геологот Скот Брајан вели дека ваквите маси во регионот можат да се видат на секои пет години.

okean1

“Феноменот доаѓа од време на време. Бидејќи островите се наоѓаат на средина на океанот, луѓето го забележуваат тоа, но тогаш вулканската маса во водата тешко може повторно да се види и не може да се најде, а понекогаш се чини како океанот да се претворил во земја, објаснува Скот Брајан.

Вулканскиот сплав се упатува кон Фиџи и најверојатно ќе ги помине Нова Каледонија и Вануату, а деловите може да стигнат до Австралија.

Експертите велат дека овој вулкански поттик може да биде нов дом за морски животни, а ако стигне до Австралија, тоа би можело да помогне во обновата на Големиот корален гребен.

 

Испрати коментар

Scroll To Top