Насловна / Вести / На Галапагос пронајден редок бел пингвин (ВИДЕО)

На Галапагос пронајден редок бел пингвин (ВИДЕО)

На островот Галапагос е откриен целосно бел пингвин, објави управата на локалниот Национален парк.

Туристички водич прво забележал ретко животно на Изабела, најголемиот остров во архипелагот крај брегот на Еквадор, соопшти паркот. Експертите веруваат дека пингвинот може да има генетско нарушување леукемија. Делумен недостаток на пигменти во боја предизвикува светло крзно или пердуви кај животни кои обично имаат потемна боја.

bel pingvin

За разлика од албинизмот, животните погодени од леукемија имаат нормална боја на очите за нивните видови. Ајкули, гуштери, јастози со леукемии веќе се откриени во Галапагос, но ова е првиот пингвин пронајден во таа состојба таму, се вели во соопштението.

Галапагос е дом на многу животински и растителни видови кои не можат да се најдат на друго место во светот, вклучувајќи ги и загрозените пингвини Галапагос, пренесува Хина.

Испрати коментар

Scroll To Top