Насловна / Author Archives: Владимир Б. Ладински (Aнглија) (page 4)

Author Archives: Владимир Б. Ладински (Aнглија)

Feed Subscription

Награди на ЦИВИК ТРАСТ за 2020 година

Награди на ЦИВИК ТРАСТ за 2020 година

Музеј, џамија, повеќенаменски центар и опера Во услови кога вниманието на светската јавност е посветено на пандемијата на Ковид-19 годинава прогласувањето на овогодишните добитници на 61. по ред Награди Цивик Траст (Civic Trust Awards) одржано во просториите на Севернииот империјален ...

повеќе »

Архитектите во земјава рамо до рамо со агентите за недвижности и војниците

Архитектите во земјава рамо до рамо со агентите за недвижности и војниците

Во овој текст е направен обид да се прошират сознанијата за состојбите во доменот на архитектонската професија во Република Северна Македонија на почетокот на новата декада на 21-виот век. На локално ниво ваквата определба вообичаено станува голем предизвик или како ...

повеќе »

Успеале да ја совладаат пропорцијата и играта со големината и волуменот на просторите

Успеале да ја совладаат пропорцијата и играта со големината и волуменот на просторите

Во пресрет на Меѓународниот ден на жената, на 3 март оваа година во Чикаго, г-динот Том Прицкер (Tom Pritzker), претседавачот на Хајат Фондацијата (The Hyatt Foundation), ги прогласи лауреатите на овогодишната Прицкерова награда: Ивон Фарел (Yvonne Farrell,1951) и Шели Макнамара ...

повеќе »

СРЕЌЕН РОДЕНДЕН НА ТЕБЕ!

СРЕЌЕН РОДЕНДЕН НА ТЕБЕ!

Можеби звучи парадоксално но медиумската кампања ја направи традиционалната роденденска песничка „Среќен роденден на тебе!“ (Happy Birthday to You!) своевиден симбол на борбата против корона вирусот во Велика Британија. Должината на песничката соодветствува на препорачаниот период за миење на рацете ...

повеќе »

Архитектонската професија на почетокот на 21-виот век

Архитектонската професија на почетокот на 21-виот век

Новата 2020 година и почетокот на третата деценија на 21-виот век ја дочекаа над 7.754 милијарди лица во светот од кои според проценките во Архитајзер (Architizer) 3 до 4 милиони се архитекти. Од овие се смета дека околу 1,3 милиони ...

повеќе »

Куќа од плута – со иновации до подобра животна средина

Куќа од плута – со иновации до подобра животна средина

Во деновите непосредно пред почетокот на Самитот за климата на Обединетите нации (UN COP25 Climate Summit) на 2.12.2019 во Мадрид, во четврток, 28.11.2019 Парламентот на Европската Унија во Стразбург ја изгласа симболичната декларација со која прогласува вонредна состојба во однос ...

повеќе »

Селската куќа Лесанс ја освои наградата RIBA

Селската куќа Лесанс ја освои наградата RIBA

И оваа година жирито на Кралскиот институт на британските архитекти (Royal Institute of British Architects) имало тешка задача од селектираните 20 проекти да избере седум во најтесниот избор, за потоа од нив да го изберат овогодишниот добитник на наградата „Куќа ...

повеќе »

Улицата Голдсмит „позлатена“ со Стирлинговата награда (видео)

Улицата Голдсмит „позлатена“ со Стирлинговата награда (видео)

Оваа година „Златарската улица“ (Goldsmith Street) во Норич (Norwich) на Микали Ричес (Mikhail Riches) со Кати Хоули (Cathy Hawley) ги „позлати“ напорите на учесниците во проектот и им ја донесе не само престижната Стирлингова награда на Кралскиот институт на британските ...

повеќе »

Сан Вигилио – комплекс со оригинална атмосфера на половина милениум стар амбиент

Сан Вигилио – комплекс со оригинална атмосфера на половина милениум стар амбиент

Во далечната 1540 година адвокатот и писател Агустино ди Брензоне (Agustino de Brenzone) во писмо до свој пријател не само што го посочил, туку и го образложил својот избор за најубавото место на целиот свет: „Има три дела на светот: ...

повеќе »
Scroll To Top