Насловна / Author Archives: Владимир Б. Ладински (Aнглија) (page 5)

Author Archives: Владимир Б. Ладински (Aнглија)

Feed Subscription

Куќа од плута – со иновации до подобра животна средина

Куќа од плута – со иновации до подобра животна средина

Во деновите непосредно пред почетокот на Самитот за климата на Обединетите нации (UN COP25 Climate Summit) на 2.12.2019 во Мадрид, во четврток, 28.11.2019 Парламентот на Европската Унија во Стразбург ја изгласа симболичната декларација со која прогласува вонредна состојба во однос ...

повеќе »

Селската куќа Лесанс ја освои наградата RIBA

Селската куќа Лесанс ја освои наградата RIBA

И оваа година жирито на Кралскиот институт на британските архитекти (Royal Institute of British Architects) имало тешка задача од селектираните 20 проекти да избере седум во најтесниот избор, за потоа од нив да го изберат овогодишниот добитник на наградата „Куќа ...

повеќе »

Улицата Голдсмит „позлатена“ со Стирлинговата награда (видео)

Улицата Голдсмит „позлатена“ со Стирлинговата награда (видео)

Оваа година „Златарската улица“ (Goldsmith Street) во Норич (Norwich) на Микали Ричес (Mikhail Riches) со Кати Хоули (Cathy Hawley) ги „позлати“ напорите на учесниците во проектот и им ја донесе не само престижната Стирлингова награда на Кралскиот институт на британските ...

повеќе »

Сан Вигилио – комплекс со оригинална атмосфера на половина милениум стар амбиент

Сан Вигилио – комплекс со оригинална атмосфера на половина милениум стар амбиент

Во далечната 1540 година адвокатот и писател Агустино ди Брензоне (Agustino de Brenzone) во писмо до свој пријател не само што го посочил, туку и го образложил својот избор за најубавото место на целиот свет: „Има три дела на светот: ...

повеќе »

Градоначалникот на Лондон му рече НЕ на Норман Фостер!

Градоначалникот на Лондон му рече НЕ на Норман Фостер!

Летово Лондон беше епицентарот на еден несекојдневен и контроверзен настан во доменот на архитектурата и урбанизмот. Имено, градоначалникот на Лондон, Садик Кан (Sadiq Khan), не ја одобри изградбата на 305,3 метри високиот облакодер „Лале“ (Тулип / The Tulip) на Фостер ...

повеќе »

Индустријата бара архитекти способни веднаш да се вклучат во работниот процес

Индустријата бара архитекти способни веднаш да се вклучат во работниот процес

На 12 јуни 2019 година во дигиталното издание на Порта 3 беше објавен написот под наслов „9 славни архитекти кои немале диплома“ кој беше многу читан, што укажува на значително ниво на интерес кај читателите на порталот.  Во текстот се ...

повеќе »

Епидемиите и големите војни, предуслови за социјално домување?

Епидемиите и големите војни, предуслови за социјално домување?

„Не може да се очекува да се добие А1 население од Ц3 домови“ ова е слоганот на британски постер од периодот на Првата светска војна преку кој се искажувало верувањето дека лошите услови за живеење во голема мерка придонеле за ...

повеќе »

Зеиц МОЦАА најомилениот награден проект на Цивик Траст наградите за 2019 година

Зеиц МОЦАА најомилениот награден проект на Цивик Траст наградите за 2019 година

Цивик Траст наградите (Civic Trust Awards) оваа 2019 година го одбележуваат 60-годишниот јубилеј од своето воспоставување во далечната 1959 година и континуирано постоење до денес. Како резултат, оваа Англиска награда за архитектура и изградена средина е најдолгата континуирана награда во ...

повеќе »

Вториот добитник на најзначајната награда во архитектурата, којшто дал придонес кон обновата на Скопје по земјотресот

Вториот добитник на најзначајната награда во архитектурата, којшто дал придонес кон обновата на Скопје по земјотресот

На 5.3.2019 година во Чикаго, САД, истакнатиот јапонски архитект, урбанист и теоретичар, Арата Исозаки (Arata Isozaki), беше прогласен за добитник на овогодишната, 2019 Прицкерова награда за архитектура (2019 Pritzker Architecture Award). Ова награда која се смета за највисокото меѓународно признание ...

повеќе »
Scroll To Top