Насловна / Галерија

Категорија: Галерија

Feed Subscription

Амиен – француската Венеција

Амиен – француската Венеција

Амиен е идилично градче на северот на Франција. На французите им е познат и како родно место на нивниот сегашен претседател Емануел Макрон. Амиен уште одамна е препознаен како совршена дестинација од страна на славниот писател Жил Верн. Она што ...

повеќе »

Сликите на Ван Гог претставени во дигитална технологија

Сликите на Ван Гог претставени во дигитална технологија

Футуристичката изложба на Винсент Ван Гог, еден од најпознатите сликари на 19-тиот век, е отворена во бразилскиот град Рио де Жанеиро. После премиерата во италијанскиот град Фиренца, визуелната изложба е претставена во квартот Casa Fraca – Brasil, во Рио де ...

повеќе »

Стара ветерница претворена во дом кој чини 1,25 милиони фунти

Стара ветерница претворена во дом кој чини 1,25 милиони фунти

Ветерница од 18-тиот век, која е претворена во удобен дом, понудена е на продажба за 1,25 милиони фунти. Се наоѓа во Ковентри, Англија во природно опкружување. Објектот првобитно изграден како ветерница, во 1885 година е претворен во водена кула. Денес ...

повеќе »

Стариот кварт на Багдад стана уметничко дело

Стариот кварт на Багдад стана уметничко дело

Група ирачки уметници под името Butterfly effect, се здружиле околу една интересна иницијатива која од ден на ден добива се повеќе приврзаници меѓу граѓаните. Иако првично тие започнале со сликање мурали во склоп на училишните објекти, корона кризата и бројните ...

повеќе »

Земја на скршени ветувања: Фотографии кои сведочат за СССР – земјата која веќе не постои

Земја на скршени ветувања: Фотографии кои сведочат за СССР – земјата која веќе не постои

Од овие фотографии тишината одекнува. Ѕидовите на разрушените згради се прекриени со мов. Иако Советскиот Сојуз се распадна пред триесет години, интересот за објектите и приказните од зад „железната завеса“ не стивнува и денес. Истражувачот и фотограф Terence Abela минал ...

повеќе »

Португалски уметник претвора бетонски блокови во неверојатни 3D графити

Португалски уметник претвора бетонски блокови во неверојатни 3D графити

Португалскиот уметник Sergio Odeith, својата кариера со спрејови ја започнал уште во средината на осумдесетите години, а денес создава извонредни уметнички дела. Odeith започнал да црта графити пред повеже од 20 години, главно илегално на потпорните ѕидови и на ѕидовите покрај ...

повеќе »

„Белото злато“ на Полска: Приказната зад најголемиот светски проект на адаптирана пренамена

„Белото злато“ на Полска: Приказната зад најголемиот светски проект на адаптирана пренамена

Полска има различни природни и културни богатства. Нејзините градови рефлектираат спектар од стилови – почнувајќи од римска архитектура, па до готика и постмодернизам. Земјата има 17 локалитети под заштита на УНЕСКО. Еден од нив е посебно впечатлив. На периферијата на ...

повеќе »

Кратка историја на развојот на метро системите ширум светот

Кратка историја на развојот на метро системите ширум светот

Во Лондон во 1863 е отворен првиот метро систем во светот (The London Underground). На самиот ден на отворањето околу 30.000 патници ги користеле услугите на „инженерското чудо на денешницата“, како што овој инфраструктурен зафат е опишан во тогашниот печат. ...

повеќе »

И ова е Скопје… Празно за полициски час

И ова е Скопје… Празно за полициски час

Ширењето на коронавирусот и зголемувањето на бројот на новозаразени, предизвика воведување полициски час на територијата на целата држава во периодот од 22 до 5 часот наутро. Нашиот фоторепортер, во овој период, прошета низ главниот град и регистрираше празни улици, плоштади, ...

повеќе »
Scroll To Top