Насловна / Архитектура / Објавени добитниците на Prix Versailles 2020

Објавени добитниците на Prix Versailles 2020

Годишнaта награда Prix Versailles, востановена во 2015 година, со цел промовирање на подобра интеракција помеѓу културните вредности и економските придобивки, ги објави добитниците за 2020 година, промовирајќи 24 проекти од целиот свет во следните категории: аеродроми, кампуси, патнички станици, спорт, продавници, шопинг молови, хотели и ресторани. Жирито со кое претседавал поранешниот помошник на генералниот директор за култура на UNESCO, истакнува дека победничките проекти имаат одржлив пристап. Во продолжение се наведени избраните проекти:

Аеродроми

 

Beijing Daxing International Airport / Zaha Hadid Architects

Пекинг, Кина

Beijingairport

Кампуси

 

University of Melbourne, Life Sciences Building / Hassell

Мелбурн, Австралија

Melnourn1

 

Патнички станици

Salesforce Transit Center. San Francisco / Pelli Clarke Pelli Architects

Калифорнија, САД

california

 

Спорт

 

Anoeta Stadium

Сан Себастијан, Шпанија

anoeta

 

Продавници

Boutique, Musée national du Qatar / Koichi Takada Architects

Доха, Катар

Qatar

 

Шопинг молови

The Exchange / Kengo Kuma & Associates

Сиднеј, Австралија

sidney

 

Хотели

Aman Kyoto / Kerry Hill Architects

Кјото, Јапонија

Kyoto

 

Ресторани

Le Ronsard / Gil Dez

Маракеш, Мароко

Marakesh

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top