Насловна / Author Archives: Порта3 (page 4)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Проф. д-р Зоран Тунтев: Охрид – градот на светлината и на илјада осветлени крстa

Проф. д-р Зоран Тунтев: Охрид – градот на светлината и на илјада осветлени крстa

„Охрид е мистична земја од сказните и ако го апстрахирам сè она што како зрел научник сум истражувал, останува онаа маѓепсана атмосфера која се искажува со чувствата, а не со разумот.“ - така во едно свое интервју го опиша својот ...

повеќе »

Збогум на „џогерите“: Овој тенок премаз овозможува самочистење на соларните панели

Збогум на „џогерите“: Овој тенок премаз овозможува самочистење на соларните панели

Соларните панели не можат ефикасно да функционираат ако се покриени со нечистотија, но нивното редовно чистење може да биде навистина напорно и одзема време. Меѓутоа, инженерите од институтот Fraunhofer во Германија развиле ултра тенок премаз што може да направи соларните ...

повеќе »

Куќата „Freiform“ во Јужен Тирол со органски кров

Куќата „Freiform“ во Јужен Тирол со органски кров

Сместена на ридовите на Кјуза, Италија, куќата наречена „Freiform“ е разиграно проектирана за да пружа прекрасни погледи на нејзината тиролска околина. Нејзините современи ентериери се оградени со ѕидови од стакло со целосна висина, што овозможува непречен поглед на импресивниот пејзаж ...

повеќе »

Проширување на Музејот на убави уметности Qujiang во Xi’an, Кина

Проширување на Музејот на убави уметности Qujiang во Xi’an, Кина

Кинеското архитектонско биро Neri&Hu со канцеларија во Шангај, додаде проширување на Музејот на убавите уметности Qujiang во Xi’an, Кина, кој е проектиран да „служи како извор на осветлување за околното урбано ткиво“. Neri&Hu беа повикани да создадат ново проширување за ...

повеќе »

Антикорозивен премаз кој сам ги поправа оштетувањата и може да се рециклира

Антикорозивен премаз кој сам ги поправа оштетувањата и може да се рециклира

Нови материјали и премази отпорни на корозија се неопходни бидејќи тоа влијае на сè што човекот прави и гради. Затоа е направен премаз кој ги штити возилата и градбите од корозија, укажува на пукнатини кога ќе се појават, сам ги ...

повеќе »

Денес изложбата „Пејзаж на вознемиреност“ во Музејот на современата уметност – Скопје

Денес изложбата „Пејзаж на вознемиреност“ во Музејот на современата уметност – Скопје

Изложбата „Пејзаж на вознемиреност (култура и уметност за идното коегзистирање со еколошките кризи и климатски промени)“ се однесува на климатските состојби и еколошки предизвици и ќе се отвори денес, 9. март, во 20 часот во Музејот на современата уметност – Скопје. Пејзажот ...

повеќе »

Сер Дејвид Чиперфилд добитник на Прицкер 2023

Сер Дејвид Чиперфилд добитник на Прицкер 2023

Британскиот архитект Дејвид Чиперфилд е овогодинешниот добитник на најзначајната награда во архитектурата – Прицкер, за неговото творештво кое опфаќа четири децении. Чиперфилд е 52-риот добитник на престижната награда која се смета за Оскар во архитектурата. „Внимателни, добро смислени, прецизни и ...

повеќе »

Прв пат по повеќе од 20 години: На Русија и е откажано учество на меѓународна енергетска конференција

Прв пат по повеќе од 20 години: На Русија и е откажано учество на меѓународна енергетска конференција

Организаторите на меѓународната енергетска конференција CERAWeek во последен момент ја откажаа регистрацијата на руските учесници, изјави генералниот конзул на Русија во Хјустон Александар Захаров. „За жал, оваа година не учествуваме – првпат по повеќе од 20 години. Тие јасно ставија ...

повеќе »

Во Индија, транспарентна куќа исполнета со светлина помеѓу дворовите и терасаите

Во Индија, транспарентна куќа исполнета со светлина помеѓу дворовите и терасаите

Куќата ги надминува ограничувањата на парцелата преку жива дијалектика помеѓу полно и празно и помеѓу различни кровови, за да понуди флексибилен и удобен домашен простор. Во Gadhinglaj, Индија, RC Architects проектирале куќа во полуурбано ткиво во долга, тесна парцела. Ограничувачкиот ...

повеќе »
Scroll To Top