Насловна / Прилози

Категорија: Прилози

Feed Subscription

Архитект, глагол: новиот јазик на градењето, од Рание де Граф

Архитект, глагол: новиот јазик на градењето, од Рание де Граф

Како да изградите универзални, наградувани, креативни, иновативни, одржливи, прифатливи и убави простори кои генерираат чувство за место и благосостојба. Без разлика дали се работи за научно-фантастични мегаструктури на Блискиот Исток или за историски градови на запад, новите проекти секогаш се ...

повеќе »

Споменична метафора од светлина и звук, „Монолит“

Споменична метафора од светлина и звук, „Монолит“

„Монолит“ е инсталацијата што Spy ја претстави на фестивалот Llum BCN 2023. На овој фестивал на визуелни уметности во Барселона, секој февруари, Poblenou се осветлува три ноќи за тестирање на различни начини на замислување за иднината на градовите. Во овој ...

повеќе »

Новиот проект на Snøhetta – симбол за синергија помеѓу културата и образованието

Новиот проект на Snøhetta – симбол за синергија помеѓу културата и образованието

Во јуни 2021 година, Snøhetta, во соработка со Econor, 70°N architur и архитектoт Џоар Нанго победија на меѓународниот натпревар за нов национален театар и средно училиште (Sámi Našunálateáhter). Проектот, познат како Čoarvemátta, почна да се реализира пред пет месеци и ...

повеќе »

Такаши Суо победи на конкурсот за ревитализација на паркот Јашима во Јапонија

Такаши Суо победи на конкурсот за ревитализација на паркот Јашима во Јапонија

Архитектонското студио со седиште во Кјото, основано од архитектот, Такаши Суо победи на конкурсот за ревитализација на паркот Јашима, Јапонија, во 2016 година со предлог за серпентински павилјон, многу според традицијата на неговите учители во САНАА, со кои работеа со ...

повеќе »

Медиатеката Шарл Негре од Ivry Serres Архитектура и Beaudouin Архитекти

Медиатеката Шарл Негре од Ivry Serres Архитектура и Beaudouin Архитекти

Архитектонските студија, Ivry Serres Architecture (со седиште во Марсеј) и Beaudouin Architectes (со седиште во Париз и Нанси), беа победници на конкурсот за дизајнирање на новата медиумска библиотека Charles-Nègre во Грас, во регионот на „Alpes Maritimes “. Градот се наоѓа ...

повеќе »

Урбано живеење во скутот на природата во Њу Делхи, Индија

Урбано живеење во скутот на природата во Њу Делхи, Индија

Во урбаното опкружување се повеќе има исклучување помеѓу корисникот и природата. Со овој проект се создава зелен урбан живот, се со цел да се акцентира односот на жителите со природата во нивната непосредна околина. Оваа вила произлегува од пејзажот, со ...

повеќе »

Алехандро Аравена го претстави проектот за трансформација на мелница за брашно во Доха, Катар

Алехандро Аравена го претстави проектот за трансформација на мелница за брашно во Доха, Катар

Архитектонското студио „Елементал“ со седиште во Чиле, предводено од Алехандро Аравена, ја доби задачата да ја ревитализира поранешната фабрика за жито на брегот на Доха, во нова културна институција. Новата гигантска институција за модерна и современа уметност ќе биде лоцирана ...

повеќе »

Култниот јапонски архитект, Арата Исозаки почина на 91 година

Култниот јапонски архитект, Арата Исозаки почина на 91 година

Арата Исозаки, плоден јапонски архитект, урбан планер и теоретичар кој ја доби задоцнетата награда за архитектура Прицкер на 87-годишна возраст, почина во средата дома во Окинава. Тој имаше 91 година. Работејќи во време на сеизмички промени во архитектонската практика и ...

повеќе »

Рудниците направија градови од Пробиштип и од Каменица

Рудниците направија градови од Пробиштип и од Каменица

По повод 28 август, Денот на рударите во целост ви ја објавуваме сторијата „Рудниците направија градови од Пробиштип и од Каменица, но требаат алтернативи зашто рудата не е неисцрпна“, чиј автор е Љупчо Шатевски. Сторијата е превземена од сајтот mms.mk. ...

повеќе »
Scroll To Top