Насловна / Прилози (page 2)

Категорија: Прилози

Feed Subscription

Добро применет минимализам, Цепезед на југот во Холандија

Добро применет минимализам, Цепезед на југот во Холандија

Архитектот и основач на Цепезед, Јан Песман, ја дизајнирал оваа вила за себе и неговата сопруга, а исто така и за своите внуци, во областа Мејендел, во Васенар,  град лоциран во Јужна Холандија, на западниот брег. Васенар, како богато предградие, ...

повеќе »

Нов парк на операта среде центарот на Копенхаген

Нов парк на операта среде центарот на Копенхаген

Данското архитектонско студио КОБ го најави завршувањето на паркот на Операта во Копенхаген, Данска. Романтична градина, сместена помеѓу Кралската данска опера и островот што наскоро треба да биде завршена, нуди зелено прибежиште од градскиот метеж. Во време на интензивна градежна ...

повеќе »

Внатрешен рај вкоренет во колективната меморијата на Ла Риоха, Шпанија

Внатрешен рај вкоренет во колективната меморијата на Ла Риоха, Шпанија

Архитектонското студио Ателје Атлантико го реализираше пациото за Елена, лоцирано, во Ла Риоха, северна Шпанија. Проектот одговара на потребата да се создаде простор кој функционира како постојан праг помеѓу внатрешноста и надворешноста, инспириран од конфигурацијата на перистилумот, голем внатрешен двор ...

повеќе »

Поттик на социјално урбано здружување – скејт парк на Па-де-Кале, Франција

Поттик на социјално урбано здружување – скејт парк на Па-де-Кале, Франција

Студиото Espace Libre (Слободен простор) беше вклучено во изградбата на новиот скејт парк на плажата Стела помеѓу плоштадот Етоал и брегот Па-де-Кале, во Франција. Интервенцијата се протега на површина од 3.000 квадратни метри и придонесува за развојот на плажата со ...

повеќе »

Нишки на колективната меморија – поттик за регенерација на урбаните ткива

Нишки на колективната меморија – поттик за регенерација на урбаните ткива

Архитектонското студио Хедервик го изработи урбанистичкиот проект за населбата Азабудаи Хилс, во Токио, Јапонија. Потребата за реформирање се јави во 1989 година кога инвеститорот Мори Билдинг го иницираше процесот на урбана регенерација која ќе трае триесет години. За да трансформира ...

повеќе »

Пресликување како форма на интегрирање со локалниот контекст во Тајланд

Пресликување како форма на интегрирање со локалниот контекст во Тајланд

Архитектонското студио ASWA е главниот виновник за новиот проект за деловниот комплекс во кој ќе се сместат ресторан, кафуле, бар и деловен простор во близина на мостот на реката Чао Фраја во Нонтхабури, Тајланд. Иницијалната идеја зад проектот е интеграцијата ...

повеќе »

Ревитализација на кулата и арапскиот ѕид во Алора, Малага

Ревитализација на кулата и арапскиот ѕид во Алора, Малага

Архитектите од студиото WaterScales беа ангажирани околу проектот за презервација на остатоците од третиот арапски ѕид лоциран, во Алора, Малага, на југот на Шпанија. Во месноста Серо де лас Торес доминира арапскиот замок Алора од 8 век, каде се среќава ...

повеќе »

Проект на MVRDV за проширување на терминал 1 на аеродромот Вацлав Хавел во Прага

Проект на MVRDV за проширување на терминал 1 на аеродромот Вацлав Хавел во Прага

Холандското архитектонско студио MVRDV во соработка со NACO (Холандски аеродромски консултанти) ќе го развие проектот „Чешки фенери“ за проширување на Терминалот 1 на аеродромот Вацлав Хавел во Прага, најголемиот аеродром во Чешка, откако победи на конкурсот со предлогот за три ...

повеќе »

Интензивна дуалност во Њујорк – архитектури на празнината

Интензивна дуалност во Њујорк – архитектури на празнината

Фотографот Хозе објави серија црно-бели слики од њујорк, изразувајќи го сензибилитетот преку судирот на геометрии кои суперпонираат, играта на светлината и сенката и координацијата на сите елементи. Сликите се карактеризираат со нивните прави линии, типични за градските облакодери и со ...

повеќе »
Scroll To Top