Насловна / Author Archives: Порта3 (page 3)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Комората со анкета за надминување на проблемите со институциите при изработката на Проектната документација

Комората со анкета за надминување на проблемите со институциите при изработката на Проектната документација

Комората на овластени архитекти и овластени инженери – КОАИ достави до своите членови Анкетен лист за надминување на проблемите со надлежните институции при изработка на Проектна документација, добивање на Одобрение за градење или пуштање на објект во употреба. Архитектите веќе ...

повеќе »

„Електра солушн“ која го доби надзорот на автопатите кои ќе ги гради „Бехтел и Енка“, добила лиценца за време на тендерот

„Електра солушн“ која го доби надзорот на автопатите кои ќе ги гради „Бехтел и Енка“, добила лиценца за време на тендерот

Домашната фирма „Електра солушн“ која до сега не работала надзор, туку главна дејност ѝ била производство на долна облека доби најголем дел од 22,3-милионскиот тендер за надзор на автопатите кои ќе ги гради „Бехтел и Енка“, објави „360 степени“. „Електра ...

повеќе »

Најпознатата компјутерска позадина

Најпознатата компјутерска позадина

Иако многумина се убедени дека познатата фотографија е доработена, па дури и целосно вештачка, тоа не е точно. Ова е приказна за тоа како настанала најпознатата компјутерска позадина на сите времиња. Чарлс О’Рир е роден во 1941 година и работел ...

повеќе »

Куќа во Словенија со темна фасада импресионира со својот геометриски дизајн

Куќа во Словенија со темна фасада импресионира со својот геометриски дизајн

Куќата, проект на архитектот Миран Камбич се наоѓа во Словенија на работ на шумата, на падината над Церкнички поле, од каде се гледа прекрасното езеро. Токму прекрасните погледи послужиле како основа за осмислување на архитектонската идеја. Куќата е сместена паралелно ...

повеќе »

Пакувајте ги куферите: Најголема ретроспектива на Фостер наскоро во Париз

Пакувајте ги куферите: Најголема ретроспектива на Фостер наскоро во Париз

Најголема ретроспектива досега, која го опфаќа целиот опус на прославениот британски архитект Норман Фостер во изминатите шест децении, ќе биде отворена во Центарот Помпиду во Париз на 10. мај. Apple Park  Изложбата е дизајнирана лично од Барон Фостер од Брегот ...

повеќе »

Над 5.000 тони ѓубре на улиците во Париз поради штрајкот (фото)

Над 5.000 тони ѓубре на улиците во Париз поради штрајкот (фото)

На седмиот ден од штрајкот на чистачите на ѓубре, на улиците на Париз има повеќе од 5.000 тони ѓубре, објави во неделата вечер францускиот весник Монд, повикувајќи се на властите на градската општина. Комуналните работници штрајкуваат како дел од протестот ...

повеќе »

И ова е Скопје… 80 години од Холокаустот на македонските Евреи

И ова е Скопје… 80 години од Холокаустот на македонските Евреи

Во Меморијалниот центар на Холокаустот на Евреите во Скопје, вчера се отвори изложбата „Македонија памети. Никогаш да не се заборави!“. Подготвена е од страна на Државниот архив на Северна Македонија во соработка со Институтот за национална историја од Скопје, а ...

повеќе »

Конзолниот мост Цетина кај Омиш споен со потиснување (ВИДЕО)

Конзолниот мост Цетина кај Омиш споен со потиснување (ВИДЕО)

Прогласен за најсложен градежен проект во Хрватска во повеќе од 30 години, Цетинскиот мост преку кањонот на реката Цетина во приморскиот град Омиш поврезан е во четврток, на 9. март, а се очекува да биде отворен за сообраќај од есен. ...

повеќе »

Најубавите куќи се во Латинска и Средна Америка – Raintree House во Костарика

Најубавите куќи се во Латинска и Средна Америка – Raintree House во Костарика

Биро Studio Saxe со канцеларии во Сан Хозе, Лондон и Лос Анџелес е проектант на куќата Raintree House, современа оаза во Костарика. Проѕирна и со сонце облеаната куќа проектирана е за клиенти кои бараат одржлив начин на живот, давајќи приоритет ...

повеќе »
Scroll To Top